Türkiye’nin ve Avrupa’nın ceviz fidancılığı merkezi olan Balıkesir’in Bandırma ilçesine bağlı Sahil Yenice köyünde günde 5 tır aşılı ceviz fidanı sarılarak, dünyanın 36 ülkesine ihraç ediliyor.

Sahil Yenice, 1983 yılında üretilen ilk aşılı ceviz fidanından sonra aradan geçen 36 yılda aşılı ceviz fidanı üretiminde Türkiye’de ve Avrupa’da liderlik koltuğuna oturdu. 2018 yılında 10 milyon adet aşılı ceviz fidanının üretildiği mahallede, 6 milyon adet fidan ihraç edilirken, 4 milyon adet fidan da yurt içi satışlarla alıcı buldu. Sahil Yenice Muhtarı ve aynı zamanda mahallenin en büyük ceviz fidanı üreticilerinden Nuri Varlık, ceviz fidanı üreticisinin taleplerini anlattı.

Muhtar Varlık: Kaçak üreticilerle mücadele edilmeli

Muhtar Nuri Varlık, 350 nüfuslu mahallenin tamamına yakınının geçim kaynağı olan fidan üretiminde en büyük sorunların kaçak üreticilerle mücadele edilmediğini ifade ederek, "İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri’nin sahaya inmesini istiyoruz. Devlet desteği alan bazı fidancılar fidanlarına bakmıyor. Eksilen fidanların tamamlatılması sağlanmıyor. Onun için bu şekilde olan devlet desteği kullananların ve kaçak üretim yapanların denetlenmesini istiyoruz” dedi.

Üreticiler Doku Kültürü Laboratuvarı istiyor

Avrupa’da klasik düzenin bittiğine işaret eden Varlık, “Doku kültürüne geçildi ama maliyeti çok yüksek. Devletimizden Sahil Yenice’ye bir Doku Kültürü Laboratuvarı istiyoruz. Bandırma’daki On Yedi Eylül Üniversitesi bünyesinde kurulabilir. Artık doku kültürü ile üretilen fidanların taban suyunun yüksek olduğu yerlerde topraktaki virüslere karşı kök kısmı daha dayanıklı oluyor ve kaliteli fidanlar ortaya çıkıyor. Fidanlarımız daha kaliteli olduğunda bu bizim üretim ve satışımıza olumlu yansıyacaktır” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli’ye çağrı!

Mahallede 30 yıldır fidan üretimi ile geçimini sağlayan ve baba mesleğini devam ettiren Oktay Baş ise, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çağrıda bulunarak, İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerinin sahaya inmesini ve denetimlerde bulunmasını istedi. Baş, Avrupa’ya satışlarının devam edebilmesi için bir an önce Bandırma’da doku kültürü laboratuvarı kurulmasını talep ederek, "Babamla birlikte 30 yıldır fidan üreticiliği yapıyorum. Sahil Yenice olarak bütün köy fidan üretimi yapıyor. Senelik 10 milyon adet Tarım Bakanlığı onaylı ve sertifikalı üretim yapıyoruz. Ceviz fidancılığının birçok sorunu var. Öncelikle en büyük sorun kaçak üretim. Biz yurt içine yurt dışına sevkıyatlar yapıyoruz ve kazandığımız paranın da vergisini devlete ödüyoruz. Ama diğer yandan resmi üretim kadar, civarlarda kaçak üretim yapıldığını görüyoruz. Kaçak üretim hem köy halkımızın gelirine darbe getiriyor hem de devletimizin gelirini azaltıyor" dedi.