Haşhaşın yoğun olarak üretildiği Amasya'nın Taşova ilçesinde hasat başladı. Alpaslan köyünde hasat yapan Gülay Celep, “Haşhaş devlet denetimi altında ekiliyor ve tapulu tarlalara izin veriliyor. Haşhaşın kabuğunu devletimiz alıyor. İçini de biz satıyoruz. Börek, çörek yapımında kullanıyor. Kasım ayında ekiliyor, Mart ayı gibi çapası yapılıyor. Haziranın son haftası, temmuzun ilk haftaları arası kırılıyor. Bakımı zor. Sıcağın altında haşhaş kırıyoruz” dedi.

Domuzlar ürüne zarar veriyor!

Bu sene haşhaşlara domuzların zarar verdiğini belirten Celep, “Ondan dolayı normal kırımından birkaç gün önce kırılmaya başladı haşhaşlar halkımız tarafından. Domuzlardan şikayetçi olamayız sonuçta hayvan. Domuzlardan korkumuza erken kırmaya başladık. Toplanan haşhaşları gösterirseniz eğer hararlara doldurup köyde traktörde özel onun bir aleti var patoz gibi onda dövülüyor. Kabuğu ayrı bir yere içi ayrı bir yere ayrılıyor. Kabuğunu dediğim gibi devlete veriyoruz. İçini de aktarlar gibi yerlere satılıyor. Haşhaşları kırdıktan sonra göcekler Amasya şivesinde göcek diyoruz. Genel anlayacağınız dilde anızları biçiyoruz, imha ediyoruz. Yakılması devlet tarafından yasaklandı. Hem nedeni yangının çıkması hem de tarladaki böceklere hayvanatlara zarar vermemek amaçlı” diye konuştu.

Salice Yıldırım ise “Geçinmeye çalışıyoruz. İçini 18-19’a TL’ye satıyoruz. Kabuğu da 6’ya 7’ye gidiyor. Ekmek kavgası işte” ifadelerini kullandı.