Adıyaman'ın Çelikhan ilçesinde 32 hektarda ekili alanda tütün hasadı yapılıyor. Çelikhan Ziraat Odası Başkanı Abdurrahman Kaya, bu yıl verimin geçen yıla oranla daha yüksek ve kaliteli olduğunu belirtti.

Yüksek rekolte beklentisi içinde olduklarını kaydeden Kaya, "Bu yıl 7 bin ton rekolte bekliyoruz. Bu yıl, geçen yıla göre hastalık da yok. Çelikhan ilçesinde tütün dışında başka gelir kaynağı da yok. Tütüne alternatif ürün de yok çünkü arazimiz az” diye konuştu. İlçede yetişen tütünün kalitesinin farklı olduğunu söyleyen Kaya, ürünlerinin başka tütünlerle karıştırılmaması gerektiğini ifade etti.

Kaya, tütünün daha iyi yerlere gelmesi ve hak ettiği değeri görmesi için de çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, "Kooperatifleşme konusunda çalışmalarımız sürüyor. Bizim tek sıkıntımız, tütün konusunda yönetmeliğin çıkartılması. Tütünün kayıt altına alınmasını istiyoruz. Vergimizi ödeyelim. Tütünümüzü marka şeklinde satalım." diye konuştu.

"Tütün zahmetli bir iş"

Üreticilerden Selahattin Keskin ise yaklaşık 1,5 dönüm tütün tarlası olduğunu ve özellikle yaz aylarında tütün hasadı için yoğun şekilde çalıştıklarını söyledi.

Tütünü biçmeye başladıklarını ifade eden Keskin, "Biçim işleminin ardından yapraklara ayıracağız ve daha sonra da tütünü kurutacağız. Tütün zahmetli bir iş. Güneşin altında çalışıyoruz." dedi.

İşçilerden Mehmet Demirci ise tarlalarda çalışarak okul harçlıklarını çıkardığını anlattı.

Mevsimlik işçilerden Dilan Dilbaş da sıcak havaya rağmen tarlalara tütün topladıklarını belirterek, "Hava çok sıcak ama çalışmak zorundayım. Bir yandan aileme yardım ediyorum, bir yandan okul harçlığımı çıkarıyorum. İleride avukat olmak istiyorum." diye konuştu.