Geçtiğimiz günlerde İskenderun limanında İspanya'dan Türkiye'ye sahte belgelerle canlı hayvan sokulmak istenmişti. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü şüphe üzerine İspanya'dan gıda kontrol sertifikalarını doğrulama yoluna gitti. Bu inceleme sonucunda belgelerde değişiklik olduğu tespit edilerek hayvanlara el konuldu.

Olayla ilgili gelişmeleri basın mensuplarına anlatan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, olayı ortaya çıkaran Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü’nün çalışmasını takdir ederek “Tarihte bir ilk niteliği olarak Gıda Kontrol Genel Müdürlüğümüz çok güzel bir çalışmayla şüphe üzerine tespit yapmıştır” demişti.

Tarihte bir ilki başaran Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürü Muharrem Selçuk bu sabah görevden alındığı açıkladı.

Görevden alınan diğer bakanlık görevlileri

Sahte belgelerle ithal hayvan edime olayının tespit edilmesinden birkaç gün sonra Genel Müdürü Muharrem Selçuk’un görevden alınması dikkat çekti.

Muharrem Selçuk ile birlikte Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Necati Tulgar, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özgün, Personel Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Emin Güven, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Mustafa Gözükara, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Hayrettin Yıldırım ile Su Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Akbaş görevlerinden alındı.