Muğla’da tropikal meyve serası

Muğla'nın Dalaman ilçesinde yaşayan 41 yaşındaki Barın, 2008 yılında tropikal meyvelere merak sardı. Evlerinin yanındaki seraya aldığı guava ile ejder meyvesini diken Barın, internetten yaptığı araştırmalarla her geçen gün ürün çeşitliliğini artırdı. 2,5 dönümlük serada 120 türün bulunduğunu söyledi.

Yetiştirdiği ürünleri yurt içinden talep edenlere gönderdiğini söyleyen Barın, "Dünyanın birçok yerinde takas ya da ticaret yoluyla meyve alışverişinde bulunuyoruz. Sosyal medya aracılığıyla insanlarla iletişime geçiyorum. ABD, Tayland, Hindistan, Mısır, Libya, İtalya'ya kendi çeşitlerimizi gönderdim. Bu yıl ilk kez Çin'e meyve yolladım. Dünyanın birçok ülkesinde türlerini yaratan insanların isimleri yaşıyor. Kendi türlerimi yaratıp ismimi yaşatmak istiyorum” dedi.

Yöremiz tropikal bitkilere de uygun

Ailesi tarafından ilk başlarda tepki gören Barın’ın annesi Ayşe Arıcan söyledikleri için pişman olduklarını söylerken Türkiye’nin farklı yerlerinden seralarını ziyaret etmeye gelen insanların olduğunun belirten Arıcan Oğluyla gurur duyduğunu söyledi.

Dalaman İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli ziraat mühendisi Veli Türk ise "Barın'ın serasına baktığımızda yöremizin tropikal bitkilere de uygun oluğunu görüyoruz. Pitaya, guava, yıldız meyvesi gibi birçok tropikay meyve yetiştiriyor. Seracılar da alternatif ürünlere yönelirlerse daha iyi ürün ve para kazanacaktır." İfadelerini kullandı.