Çiftçi TV'de Doğan Başaran’ın sunduğu Sektöre Değer Katanlar programına konuk olan MAPAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Mori tarım, orman ve bahçe makineleri sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu. MAPAŞ’ın sektöre değer katan markaları Türkiye’ye getiren öncü bir firma olduğunun altını çizen Vedat Mori, “1998 yılında Türkiye’ye ilk defa zeytin hasat makinesini getirdik. Bugün zeytin hasat makinelerinde CIFARELLI ve PELLENC gibi iki çok güçlü markayla sektörün lider firmalarından biriyiz” diye konuştu.

“Sektördeki rolümüz yeni pazarlar açmak”

Akülü budama makaslarında da sektöre öncülük ettiklerini vurgulayan Mori, “Yine Türkiye’ye ilk olarak akülü budama makaslarını biz getirdik. Fransız markaları INFACO ve PELLENC ile akülü budama makası pazarını açtık. Bu ve benzeri pek çok ilki firma olarak Türkiye’de gerçekleştirdik. Yurtdışı fuarlarında yeni ürünleri takip ediyor ve hızlı bir şekilde Türkiye’deki çiftçilerimizle buluşturmaya özen gösteriyoruz. Ürün seçimleri yaparken kalite / fiyat skalasından en üst düzey ürünleri tercih ediyoruz. Çiftçilerimize uygun ürünler hemen satış anlamında başarı sağlıyor. Bu şekilde öncü pazar açmada öncü misyonumuzu tarım, orman ve bahçe makineleri sektöründe devam ettiriyoruz. Bu şekilde fark yaratıyoruz” şeklinde konuştu.

“Kalite önceliğimiz firmamızın vazgeçilmezlerindendir”

Kalite ve fiyat olarak üst düzey ürünleri ithal ederek fiyat rekabetinde zorlandıklarının altını çizen Mori “FISKARS örneğinden gidersek, bu markanın budama makası yüksek dal kesmede dünyada bir numara. Fiyat olarak diğer muadillerinden biraz yukarıda ama çiftçilerimiz daha ucuz ürünü aldıklarında aynı performansı yakalayamıyorlar. Benzeri bir örnek de GRILLO çapalama makinesi, belki Türkiye’de en çok satan çapalama makinesi olmadı ama bu makinenin tutkunları var. GRILLO çapalama makinesini kullandıktan sonra başka marka kullanmıyor. Evet fiyatı kalitesine göre ama bazı ürünlerde kalite önceliği vardır. Sadece satış miktarlarına değil çiftçileri memnun edecek kalitede ürünleri tercih ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Motorlu testere sektörün ilk basamağıdır”

Sektörün önce ürününün motorlu testere olduğunun altını çizen Mori, “Biz dahil bu sektöre giriş yapan firmalar ilk olarak motorlu testere ithal ederek ticari hayatına başlamıştır. İlk olarak 1980 yılında ALPINO marka motorlu testerenin distribütörlüğünü yapmaya başladık. Uzun yıllar bu markanın distribütörlüğünü yaptıktan sonra CASTOR markasının satışına başladık. 2011 yılında Japon ECHO markasının distribütörlüğünü aldık. Hedefimiz dünyada motorlu testere alanında üçüncü olan markayı Türkiye’de de sağlamaktı. Hem profesyonel testerede hem de budama testeresinde şu anda ECHO markası ile ilk üçteyiz” bilgisini verdi. 

Programın diğer bölümlerini yukarıdaki video penceresinden izleyebilirsiniz.