Tarım ve Orman Bakanlığı'nın hazırladığı Genç Çiftçi Projesi ve Konya Ovası Projesi (KOP) kapsamında kentte 36 modern sera kuruldu

2017'de 5 bin dekar alanda yapılan meyve ve sebze üretiminde toplamda 10 bin ton ürün elde edildi ve verilen hibeli desteklerle 2019'da sebze ve meyve üretimi 30 bin tona, üretim alanı da 15 bin dekara ulaştı.

2 milyon lira destek ödemesi yapıldı

Aksaray Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav “Bu projelere 2 milyon lira destek ödemesinde bulunduk. Bu destekler yüzde 50 ve 70 hibeli.  Çiftçimiz eski usullerle sebze üretiminde bulunuyordu. Önce belirlediğimiz çiftçilerimizi sera eğitimine aldık. Daha sonra da bu desteklemeleri yaptık. Seralarda üreticilerimiz bir yıl içerisinde 9 ay üretim yapıyor. Bu sene önce salatalık ardından marul ve kıvırcık üretimi yapıldı. Bu ürünün ardından ıspanak ekenler üçüncü ürününü de kaldıracak. Amacımız çiftçilerimize alternatif gelir kaynakları oluşturarak onların hem ekonomisine katkı sağlamak hem de milli ekonomiye katkı sağlamak." 

Saklav modern seraları yüzde 50-70 hibeli olarak kurduklarını ifade etti

Modern seracılığa geçtiklerini ifade eden Saklav "Sebze yetiştiriciliğini daha da artırarak Aksaray'ı sebzecilikte marka şehir haline getirmeye çalışıyoruz. ARTIK MODERN SERACILIĞA GEÇTİK. Öncelikle çiftçilerimize sera konusunda eğitimler veriyoruz. Daha sonra modern seraları yüzde 50-70 hibeli olarak kurup çiftçimizi üretime yönlendiriyoruz. Bütün seralarımız aktif olarak çalışıyor. Hepsi geçimlerini buradan sağlıyor. Seraların takibini yapıyoruz, hiçbir şekilde üreticilerimizi yalnız bırakmıyoruz." seklinde konuştu

“Aldığım ürünler çok kaliteli ve pazar payı yüksek”

Aksaray Tarım ve Orman Müdürlüğünün desteğiyle 2 yıl önce sera kuran çiftçi Yusuf Emekli "Seradan gayet memnunum. Bu sebzeciliği annemden, babamdan gördüğüm usullerle yapıyordum. Seracılık eğitimi aldım. Buradan aldığım ürünler çok kaliteli ve pazar payı yüksek. Az iş gücüyle çok ürün elde ediyorum. Burayı yüzde 70 hibeyle kurdum. Talepleri yetiştiremiyorum."