Mısır fiyatları en az 1,5 TL olmalı

Adana Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Feyzullah Korkut, “Mısırda komşu ilimiz Osmaniye ile birlikte önemli bir ekim alanına sahibiz. Son dönem de tarımsal alanlarda ciddi bir düşüş söz konusu. Pamuktan kazanamayan üretici mısır tarımına yöneldi. Mısır hem girdi maliyetleri açısından hem de pamuğa göre yetiştirmesi daha kolay bir ürün olduğu için çiftçiler tarafından tercih edilmeye başlandı. Ancak yurt dışından ciddi oranlarda mısır ithal edilmeye başlandığını görüyoruz bunun önüne geçmek için, Toprak Mahsulleri Ofisinin açıkladığı fiyatın çiftçilerin maliyetleri karşılayacak oranda olmalı ve çiftçiye alım garantisi verilmeli çiftçi para kazındığı takdir de önümüzdeki sene üretim yapmak için kolları sıvar. Geçen yılla kıyasladığımızda girdi maliyetlerinde %40 oranında bir artış söz konusu biz Ziraat Odaları olarak mısır fiyatlarının 1,5 TL olması gerektiğini düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“Bu yıl narenciyeyi pahalı tüketeceğiz”

Feyzullah Korkut, “Narenciye ürünlerini geçen yıllara göre biraz pahalı tüketeceğiz. Türkiye’de yaklaşık 5 milyon ton narenciye üretimi yapılıyor. Bunun % 90 Akdeniz bölgesinde yapıyor. Adana’da narenciye üretimin de önemli bir paya sahip. Çiftçilerimiz bu yıl narenciye üretimine çok şanlı başlayamadılar. Yılın hemen başında aşırı yağışlar oldu. Bütün ekim alanları su altında kaldı. Şubat ayında ton tehlikesiyle karşı karşıya kaldı narenciye üreticisi. Sürgünler büyük zarar gördü. Mayıs ayında meysin normallerinin üzerinde bir sıcakla karşılaşan narenciyeler kavruldu. Böylelikle verimde ciddi kayıplar meydana geldi. Yaptığımız çalışmalar sonucunda narenciye de %80 varan bir hasar söz konusu” ifadelerini kullandı.

Türk ekonomisi 9,9 küçüldü, tarım sektörü yüzde 4 büyüdü

Korkut, “Covid-19 döneminde tüm dünyada tarımın üretmenin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Pandemi döneminde tarımın kesintisiz devam etmesi sağlandı. Diğer sektörlerle kıyasladığımız da diğer sektörlerin küçülmesi normal. Şuan için iyi bir seviyede ancak tarım bakanlığımız daha fazla tedbir alırsa tarım sektöründeki büyümenin daha da artacağını düşünüyorum” dedi.