Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde üreticiler, yetiştirdikleri kiraz çeşidine bir yenisini daha ekledi.  "Alman kirazı" olarak da bilinen ve uzun raf ömrü, iriliği, rengi, aroması, lezzetiyle ilgi gören “Regina” cinsi üreticiye pek çok avantaj sağlıyor. Diğerlerine göre şimdilik yüzde 10'luk paya sahip olan Alman kirazı yetiştiriciliği hızla yaygınlaşıyor. İlçe merkezi başta olmak üzere 8 bin 400 dekar alanda üretilen kirazlar birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Lapseki Tarım ve Orman Müdürü Latif Candan, Regina cinsinin bölge üreticisi için yeni bir tür olduğunu söyledi. Reginanın özelliklerinden bahseden Candan, "Bu kiraz cinsi bölgemizde ekimi gittikçe artan, özellikle pazardaki dayanıklılığı yüksek, uzun raf ömrü, iriliği, rengi, aroması, lezzeti ve tadıyla aranan bir numaralı ürünlerden biri olma aşamasına geldi. Bölgemizde tek yetişen kiraz türü regina değil ama bu kiraz mevsim şartlarına dayanıklılığı ve özellikle hem yerli pazarda, en önemlisi de ihracatta aranan ürün olma yolunda her geçen gün ilerliyor." dedi.

"Geç çiçeklendiği için don olaylarına karşı çok dayanıklı"

Candan, Alman kirazının bir başka özelliğinin, geç çiçeklenmesi olduğunu vurguladı. Geç çiçeklendiği için don olaylarına karşı çok dayanıklı olduğunu anlatan Candan, Regina’nın hasadının yaklaşık bir ay sürdüğünü dile getirdi.

Regina’nın verimi hakkında bilgi veren Candan, "Üreticiler 10 ila 15 yaşındaki ağaçların olduğu bir dönüm bahçeden üç kez kiraz alıyorlar. Bu da diğer kirazlara göre veriminin çok yüksek olduğunu gösteriyor. Bir dekara da yaklaşık 40 ağaç dikilebildiğini söylüyorlar." diye konuştu.