Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Çiftçi TV’nin canlı yayın konuğu olan Melasty Dış Ticaret Sorumlusu Berivan Yıldız, 68 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Firmanın kurucusu Osman Özdoğan’ın, firmayı 4 metrekare bir alandan 7 bin 500 metrekare alana taşıdığını hatırlatan Berivan Yıldız, “Ahmet ve Hakan Özdoğan Melasty’i dünya markası yapma konusunda emin adımlarla ilerliyor” dedi.

Berivan Yıldız, Latin Amerika ülkelerinden yaptıkları uygulamalarda üreticilerin çok memnun olduğunu dile getirerek “O bölgede firmamızı Avrupa markası olarak görüyorlar. Melasty bir Alman, İtalyan markası gibi Latin Amerika’da yer edindi. Çiftçilerin özel isteklerine göre ürün üretmemiz bizi orada vazgeçilmez kıldı. Bizimle çalışmaktan çok memnunlar” diye konuştu.

Optimum sürede yüksek verim

Melasty’nin diğer süt sağım sistemlerinden farkını anlatan Yıldız, “Ürünlerimizle maksimum verimi en optimum sürede almak bizim birinci hedefimiz. Bildiğiniz gibi süt sağım süresi 7 dakika. Bu sürede en verimli sağımı gerçekleştirmek zorundasınız, bir başka makine ile 26 kilo süt sağılıyorsa, bizimki ile 27 kilogram sağılabiliyor. Bu konuda sürekli iyileştirmeler yapıyoruz. Amacımız optimum sürede o sütü en verimli şekilde almak” şeklinde konuştu.

Bu konuda çeşitli iyileştirmeler de yaptıklarını hatırlatan Yıldız “İneğin memesinde süt kalması hastalığa neden oluyor. Bu nedenle süt kalıp kalmadığını öğrenmek için elektronik pulsatörler geliştirdik. Hayvana sağımdan sonra masaj yaparak süt kalıp kalmadığını kontrol eden bir sistem. Bu sayede hem hayvan sağlığına önem veriyoruz hem de sütün maksimum sağılmasına yardımcı oluyoruz” dedi.

Yedek parçada sıkıntı yok

Süt sağım sistemlerinde A’dan Z’ye üretim mantığı ile hareket ettiklerini belirten Berivan Yıldız, “Melasty entegre olmuş bir tesiste üretim yapıyor. Bu nedenle her türlü yedek parçayı biz üretiyoruz. Yedek parça ihtiyacı konusunda anında çözüm üretiyoruz. Ayrıca üretimin her aşamasında kalite kontrolümüz var. Bu sayede ürünümüzün yüksek kalitede olmasını sağlıyoruz” diye konuştu.

Ürün iyileştirmelerinden bahseden Berivan Yıldız, “Önceliğimiz AR-GE departmanı. Küçükbaş hayvanlar için yeni sağım sistemleri geliştirdik. Sağımhanelerde kullanılan yedek parçalarda da ufak tefek kolaylıklar sağladık. 2019 yılı için Sürü Yönetimi sistemini canlandıracağız. Çiftçi yeterli ekonomik gücü olmadığında sağımhane kuramayabiliyor, biz de mobil sağım makinasını nasıl daha verimli kullanabilir diye düşündük. Pulsatörler ve dönüşüm kitleriyle mobil makinayı masajlı hale getirdik” şeklinde konuştu.

Çiftçi mutlaka desteklenmeli!

Döviz kurundaki dalgalanmaların çiftçiye çok zarar verdiğini belirten Yıldız “Sağım ekipmanlarının iç pazarda maliyeti arttı. Çünkü dış pazara bağımlı olduğumuz hammaddeler mevcut. Biz de bu durumu dış piyasaya ağırlık vererek yönetmeye çalıştık. Mevcut durumda maliyetlerin artması süt sağım makinasının son ürün fiyatının artmasına neden oluyor. Çiftçi bu fiyat artışı ile mücadele edemiyor ve iç pazarda durum zor. Bunu nasıl aşıyoruz? AR – GE ye yatırım yapıyoruz. Avrupa’daki teknolojiyi daha ucuza mal etmeye çalışıyoruz. İç pazarın daha az zarar görmesi için destek çıkıyoruz. Yurt dışı satışlarımız arttığı için şu anda ayaktayız. Çiftçinin desteklenmesi gerekiyor. Biz de fiyatları minimum düzeyde tutmaya ve kâr marjının düşük tutmaya çalışıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.