Çiftçiler maliyetleri düşürmek için kendi başının çaresine bakmaya başladı. Mazot pahalı olduğu için tarlasını kurduğu güneş panelleriyle sulayan Aksaraylı çiftçi Mürsel Altan, “Köyde tarımsal sulama elektriği yok. Ben de böyle bir çözüm buldum” dedi.

Toplam 35 bin TL’ye mal oldu

Türkiye’de ilk defa tır dorsesine güneş paneli kurulduğunu söyleyen Mürsel Altan, “Normalde ufak römorka kuruyorlar. Ben daha büyük olsun diye tır dorsesi kullandım. Sistem toplamda dorse dahil 35 bin TL’ye mal oldu. Güneş panelleri 25 yıl garantili ve 40 yıla kadar ömrü var. İlk 2 yılda sistem kendini amorti ediyor ve yıllarca bedava elektrik üretip tarlayı sulayabiliyorsunuz” şeklinde konuştu.

Güneş panelleri hareketli bir sisteme sahip olduğu için tarladan tarlaya götürdüğünü belirten Mürsel Altan, “Hareketli olması sayesinde güneşi de takip edebiliyorum ve günde 3 - 4 saat sistem daha fazla elektrik üretiyor” dedi.

Mısır tarlasına can verdi

Hareketli elektrik üreten güneş panelleri sayesinde kıraç toprağı canlandırıp ekim yaptığını söyleyen Altan, “Güneş panellerinden ürettiğim elektrik ile damla sulama sistemi kurduğum 55 dekar kıraç alanda mısır yetiştirdim. Güzel de verim aldım” diyerek sözlerini tamamladı.