Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Mehmet Özkurnaz, “Yem fiyatları kurnaz dolayı sürekli yükseliyor 2.30 kuruşa satılan sütler üreticide karşılığının bulmuyor. Üretici ciddi anlamda zarar ediyor. Fiyatlarının yükselmesini bekleyen çiftçinin sadece destek primi alması çiftçi açısından büyük bir hayal kırklığı yaşattı. Geçimim sadece hayvancılığa dayalı yapan çiftçinin girdi maliyetleri göz önünde tutulduğunda bu işi yapamaz hale geldiği de bir gerçek.

Kırk kuruşluk destek ödemesinin erkene çekilmesi Bakanlığımızın gösterdiği bir iyi niyettir. Ancak bu durumun ne kadar vahim olduğunu gösterir. Destekleme miktarı ile üreticinin sütü 2.70 kuruşa tekabül ediyor. Böyle giderse büyükbaş hayvanların kesiminin önüne geçemeyiz” dedi.

Geçen hafta sanayici arkadaşlarımız ile bir görüşme yaptık diyen Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Mehmet Özkurnaz, “sanayicilerde süt fiyatlarının yükselmesini istiyor. Ulusal Süt Konseyi’nde bir toplantı yapılıyor. Toplantıya sanayiciler davet ediliyor ancak bir diğer taraf olan üreticiler davet edilmiyor. Market Ceo’larının görüşünün alındığı bir sistemde Türkiye’de hayvancılık kalmaz. Sanayicilerimiz şuanda 3 tane market zincirinin esiri olmuş durumda. Sanayicinin ürünü verebilmesi için bu firmalara ihtiyacı var. Ancak böyle baskıcı bir sistemde üretimim sürekliliği ve sürdürülebilirliği olamaz” ifadelerini kullandı.

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Mehmet Özkurnaz “Üretecinin girdi maliyetlerine bir düzen getirilmeli. Sabit bir fiyat belirlenmeli. Süt fiyatları ile ilgili bir karar alınacağı zaman bunun ucu açık bırakılmalı. Aynı zamanda fiyatlar aydan ayada değerlendirilmeli. Aksi takdirde üretici bu işi yapamaz hale gelecek. Bu durumun önüne geçilmezse ette ve sütte ithalata bağımlı bir ülke oluruz. Çiftçi olmazsa üretim olmaz çiftçilerimize gereken desteği vermeliyiz” dedi.