Niğde'de yaşayan 39 yaşındaki Serap Noyer, mantar üretme hayalini gerçekleştirmek için hibe desteği aramaya başladı. İlk olarak Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün "Genç Çiftçi Projesi"ne başvurdu ama bu projeden yararlanamadı. Noyer pes etmedi ve Halk Eğitim Merkezinin mantarcılıkla ilgili kursuna katılarak tekrar başvurduğu projeden 30 bin lira hibe desteği kazandı.

30 bin lira hibe desteği kazandı

30 bin lira hibe desteği alan Noyer evinin altındaki patates deposunu mantar üretme tesisine dönüştürdü. Yaklaşık 110 metrekare alanda 2,5 ayda 1,5 ton istiriye mantarı üreten Noyer, mantarların paketlemesini de yapıyor, ürünlerini marketlere de satıyor.

Çiftçiyiz, çocukluğumuzdan beri patates, buğday üretiyoruz.

Köy hayatını çok sevdiğini ifade eden Noyer; "Çiftçi olduğumuz için köyde yaşıyoruz, köy hayatını da seviyorum, bir şeyler üretmek de istedim bir bayan olarak, böyle bir imkan tanınınca da bu şekilde devam etmek hoşuma gitti. Çiftçiyiz, çocukluğumuzdan beri patates, buğday üretiyoruz. Üretmeyi seviyoruz. Bir şeyler üretmek istedim, kendime en yakın en kolay yapabileceğim de mantardı. Bir bayan olarak yapabileceğimi düşündüm. O yüzden mantara yöneldim. Araştırmasını yaptım. Genç Çiftçi Projesi'nden de destek alınca devam ettim. Şu anda üçüncü ürünümüzü alıyorum. Çok da mutluyum. Üretmek çok güzel. Poşetlerden mantarların çıktığını görünce çok mutlu oluyorum. İnşallah devamını da getirebilirim." şeklinde konuştu