Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bölümünde okurken maddi problemler nedeniyle eğitimini yarım bırakan Şahin, bir süre restoranlarda çalışarak geçimini sağladı. Çalıştığı mutfakta mantar yemeklerine ilgi duyan Şahin, Erdemli Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün açtığı istiridye mantarı üretimi kursuna katıldı.

30 bin liraya mantar tesisi kurdu

Kazandığı sertifikanın ardından mantar yetiştirmeye başlayan Şahin, işlerini büyütmek için Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) Genç Çiftçi Projesi'ne başvurdu. Projeden kazandığı 30 bin liralık hibeyle Erdemli ilçesi Aydınlar Mahallesi'nde 120 metrekarelik alana istiridye mantarı üretim tesisi kuran Şahin, tesisin teknolojik altyapısını da güçlendirerek daha hızlı üretime geçti.

Yılda 20 ton mantar üretiyor

Şahin, restoranlardan çalışırken işletme sahipliğine uzanan bir süreçten geçtiğini söyledi. Emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadığını aktaran Şahin, "İlk üretime başladığımda yılda 2 ton ürün elde ediyordum. Devletten aldığım destekle tesis kurarak yıllık 20 ton mantar elde etmeye başladım. Tesiste yılda 6 kez ürün topluyoruz. Ürünlerimizi, yaş ve taze olarak tüketicilere sunuyoruz." dedi.

Talep yoğunluğuna yetişemediklerini vurgulayan Şahin, "Ürünlere talep fazla olduğu için hiç pazar sorunu yaşamıyoruz. Yılda yaklaşık 200 bin lira gelir elde ettik." ifadesini kullandı.