Damaklarda bıraktığı tat dolayısı ile tercih ediliyor

Avrupa Birliği nezdinde coğrafi işaret olarak tescillenen üçüncü ürünü olan Malatya kayısının Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan’ın açıklamasına göre, Malatya kayısısının damaklarda bıraktığı tat dolayısıyla tercih edildiğini, ihracatçıların mevcut pazarlarını koruduklarını söyledi. Kentte 2018 yılnıda 95 bin 350 kuru kayısı ihracatı yapıldığını aktaran Özcan, "Geçen yıl da 99 bin 666 ton kuru kayısı ihracatına karşılık yaklaşık 253 milyon 500 bin dolar gelir elde ettik. Bir önceki yılın ihracat rakamıyla karşılaştırdığımızda tüketici kitlesinde stabil bir piyasa oluşmuş durumda. Bu yılki ihracat rakamlarıyla geçen yılki ihracat rakamlarının paralel seyrettiğini görüyoruz. Dünyada belli bir tüketici kitlesi oluştu” dedi.

İhracatı artırmak için yeni pazar arayışı içinde olduklarını belirten Özcan, geçen yıl ABD, Fransa, Rusya, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere ne fazla ürün gönderilen ülkeler olduğunu aktardı. Yeni tüketici kitlerine ulaşmak istediklerini ve Uzak Doğu pazarına önem verdiklerini açıkladı.

Uzak Doğu'nun kendileri için keşfedilmemiş pazarlardan biri olduğunu belirten Özcan, şunları aktardı:

"Çin'e yapılan naturel kuru kayısı ihracatında artış var. 2018 yılına göre Çin'de kuru kayısı tüketiminde ciddi artış söz konusu. Bu ülkeye ihracat 2019'da bir önceki yıla göre yaklaşık 2 bin ton arttı. Çin yeni pazar olarak görülürse ve buraya ihracat artışı devam ederse naturel kayısının daha büyük noktalara ulaşacağını tahmin ediyoruz."