Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko Türkiye ziyareti ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Türkiye ile Belarus iş birliğinin temelinin ekonomi olduğunun altını çizen Lukaşenko, "Ticaret ve yatırım alanlarında önemli konuları, ortak proje ve yatırımlar, kimya, tekstil ve tarım alanı gibi konuları ele aldık." dedi.

Lukaşenko: Traktör üretimimiz başladı

Lukaşenko, sıradan konulardan daha kapsamlı ve daha karmaşık konulara geçişi sağladığımız için mutluyum." ifadesini kullanarak şunları söyledi:

"Ortak kurduğumuz bu traktör fabrikası bunlardan bir tanesi. Biz de birlikte müşterek başka projelerde de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Türkiye'de ilk traktörleri üretmeye başladık. Belarus-Türkiye İş Forumu'nun yapıldığı yerde iki traktör şu anda sergileniyor. Böyle örnekler çok azdır. Türkiye-Azerbaycan-Belarus ortaklığında üretiminin yapılması nadir bir örnektir."

Erdoğan: 5 milyon dolarlık yatırım

Kırıkkale’de Belarus-Azerbaycan ortak yatırımı ile açılan traktör fabrikasının önemine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise fabrikanın 5 milyon dolarlık bir yatırım olduğunu ve fabrikanın ilk üretiminin bu ay içinde gerçekleştirilmesinin planlandığını hatırlattı.

Üretimde Türkiye ayağında TÜMOSAN var

Türkiye-Azerbaycan-Belarus ortaklığıyla kurulan traktör fabrikasının Türkiye ayağında firma bazında TÜMOSAN destek veriyor.