Limon, Meksika ve Kolombiya’dan ithal olarak Türkiye’ye getirildi. Bin ağaçtan ilk senesinde 160 kilogram hasadı yapıldı fakat limonun bahçede kilosu 10 TL markette ise 45 liradan satılıyor. Limon marinasyon pasta, dondurma, kokteyl ve kozmetik sanayisinde kullanılıyor ve dışı yeşil içi yeşil, çekirdeksiz ve sulu olması özelliği ile dikkat çekiyor.


Silifke’de 32 dönüm arazide ekilen bin ve tropikal özelliği ile dikkat çeken limonun ilk hasadından 160 kilogram ürün elde edildi. Kilosu 10 liradan İstanbul’a gönderildi.

Bin ağaçtan 160 kilo ürün aldık


Üretici Cem Ergül, “Bugün ilk Meksika lime misket limon dediğimiz ürünümüzün hasadına başladık. Silifke’de şu anda en büyük Türkiye’deki bahçeyi yapmış bulunmaktayız. İlk yaşında olmasına rağmen şu anda bin ağaçtan 160 kilo ürün aldık. Birinci kalite üründür. Bu bölge tropikal bölgedir. Bu tip ürünler burada çoğaldıkça ithalatın azalacağını ummaktayım. Biz buradaki hale 10 liradan gönderiyoruz İstanbul’da marketlerde 45 liradan satılıyor. Lime cinsi limon marinasyon pasta, dondurma, kokteyl ve kozmetik sanayide kullanılan limonun dışı yeşil içi yeşil, çekirdeksiz ve sulu olması özelliği ile dikkat çekiyor. Rusya talep ediyor. Biz bunu iyi tanıtırsak ülkemize bir katma değer katarız. Bu ürün aynı zamanda kozmetik sanayinde de kullanmaktadır. Bu bölgede tropikal ürünün olduğu kanıtlandı. Bu ürünle çok güzel şeyler başaracağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu