Çiftçi TV’de Taner Öztürk’ün sunduğu Çiftçi Haber’e konuk olan İlgi Tarım ve Makinaları Genel Müdürü Cafer Çalışkan, 10 metrelik lazer tesviye üreten dünyadaki tek firma olduklarını söyledi. Lazer tesviyenin engebeli tarlalarda yağmur suyunun eşit bir şekilde yayılmasını sağladığını belirten Çalışkan “Lazer tesviye sayesinde toprak eşit işlenmiş oluyor ve yüzde 30 verim artıyor. Aynı zamanda yakıt tasarrufu imkanı da sağlıyor. Ancak bizim için en önemlisi zamandan kazanıyoruz. Türkiye’de beygir gücüne göre en fazla 4 metre üretimi ve satımı gerçekleştiriyorduk şimdi ise bunu 10 metreye çıkardık. 10 metre ile dünyada şuan tekiz” dedi. 

İş disiplinimiz sayesinde ekonomik kriz yaşamadık

Cafer Çalışkan “Ekip arkadaşlarım ile beraber öngörülü bir şekilde çalıştık. Plan ve program yaparak yaşanılan ekonomik krizden başarılı bir şekilde çıktık. Dış ticaret oranımız 2018 yılı için yüzde 65 civarında. Birçok şirket konkordato ilan ederken bizler yurtiçi ve yurtdışı ürünlerimizin satışlarını arttırdık” diye konuştu.

Çalışkan “Ürünlerimizi Avrupa’da görmek bize gurur veriyor. Esas gurur kaynağım ise makineleri alıcılara gönderdikten sonra makineye dair bir sorun çıkmaması. Bir makine beğenilmediğinde geri alırız. Bugüne kadar kimseye mağduriyet yaşatmadık, yaşatmayacağız” dedi.

Programın tamamını yukarıdaki videodan izleyebilirsiniz.