Hakkari'nin Kaymaklı köyüne bağlı Sütlüce mezrasına inen kurt sürüsü akşam saat 21;00’da Kamil Erdem’e ait ağıla girerek 83 koyunu öldürdü, 8 koyunu yaraladı ve 2 küçük köpeği de parçalayarak telef etti. Henüz süt evresinde olan onlarca kuzunun annesiz kaldığı olayda maddi zararın yaklaşık 100 bin TL olduğu öğrenildi.

"Kurtların telef ettiği kuzular annesiz kaldı"

Bölgede kışın yoğun geçtiği dalarda aç kalan kurt sürüsü dün akşam aynı anda 3 farklı ağıla girdi. Köy meydanında kurtların dolaştığını fark eden köylüler hemen ağıllarına koştu. Ağılda telef olan hayvanların kapı arkasına yığılmasından dolayı köylüler kapıları kırarak içeri girmeye çalışırken, kurtlar girdikleri camdan kaçıp gecenin karanlığına karıştı. Kuzuların bulunduğu başka bir ağıldan sesler gelince oraya yönelen köylüler içerideki kurdu taş ve sopalarla öldürmeyi başardı. Yaklaşık iki ay önce doğan onlarca kuzu ise annesiz kaldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünde görevli veteriner hekimlerde köye gelerek yaralı koyunlara müdahale etti. Telef olan koyunların küpe numaralarını alarak sistemden düşme işlemlerini yaptı.