Yaklaşan Kurban Bayramı’nda hem besicilerin hem de vatandaşların merakla beklediği büyükbaş kurbanlıkların kilogram fiyatı açıklandı.

ETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yücesan tarafından yapılan açıklama da büyükbaş kurbanlık kilogram fiyatı 26 lira, küçükbaşta ise 23 ila 25 liradan başlayacağı öngördükleri belirtildi.

İstanbul'da bu yıl 80 bin civarında büyükbaş, bir milyona yakın da küçükbaşın kesileceğini tahmin ettiklerini ifade eden Yücesan “Büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık fiyatlarının geçen yıla göre yüzde 10-15 yukarıda olacağını öngörüyoruz. Bu yıl büyükbaşta kilogram fiyatları 26 liradan başlayacak. Karaman Anadolu koyununun kilogramının 23-24 liradan, kıvırcık koyunların ise 24-25 liradan satışa çıkması bekleniyor" dedi.

Türkiye genelinde tahmini kesilecek hayvan sayısı

Hem büyükbaşta hem de küçükbaşta açıklanan fiyatların fiyatlar beklenen rakamlar olduğuna değinen Yücesan “Arz fazla olursa rakamların geçen yılla aynı seviyeleri inmesi mümkün olacaktır. Türkiye genelinde Kurban Bayramı'nda 800 bin-bir milyon aralığında büyükbaş, 2,5-3 milyon dolaylarında da küçükbaş hayvan kesiliyor. Halihazırda Türkiye'nin yeterli stoku var, mevcut hayvan varlığı fazlasıyla yeterli" diye konuştu.