Yurdun dört bir yanındaki hayvan pazarlarında kurbanlık hayvanlar satışa çıkarıldı. Ağırlıkları ve cüsseleriyle dikkat çıkan gözde boğalar sahiplerini bekliyor.

"Şimşek"

Erzurum’un Oltu ilçesinde "Şimşek" isimli 1 tonluk boğa, 20 bin liradan satışa çıkarıldı.

Besici Halis Cengiz, 3 yaşındaki boğayı özenle beslediğini söyledi. Yetiştirirken ilaç ve hormon kullanmadığını ifade eden Cengiz, "Yonca balyası, yem ve samanla besledim. Alıcısına da şimdiden hayırlı olsun." diye konuştu.

"Poyraz"

Ağrı'da hayvan pazarının en büyüklerinden biri olan ve 1 ton ağırlığa sahip "Poyraz" adlı simental cinsi boğa da 15 bin liradan alıcısını bekliyor.

Besici Aydın Berke, boğayı büyük emek vererek beslediklerini ve satmak için hayvan pazarında beklediklerini söyledi.

Berke, "Poyraz’ı geçen yıl ilkbaharda aldım. 3 ay yaylada otladı ve sonrasında yaza kadar ahırda besledim. Bu sene de ilkbaharda 2 ay yaylada otlatıp kurbana hazırladım. 15 bin lira istiyorum, alıcı var ama fiyatta anlaşamıyoruz, müşteri bekliyorum." diye konuştu.

"Paşa"

Kastamonu'da, satışa çıkarılan "Paşa" isimli 1 tonluk dana, 18 bin liraya alıcısını bekliyor.

Merkeze bağlı Yukarıbatak köyünde besicilik yapan Veli Kaya'nın kurban pazarına getirdiği dana iri cüssesiyle dikkat çekiyor.

Kurbanlık yetiştirdiğini anlatan Kaya, " Paşa’nın bakımını 3 yıl boyunca ayrı ve özel yaptık. Elimizdeki en büyük dana. Paşa'ya 18 bin lira istiyorum. Şu ana kadar 15 bin lira verdiler. 18 bin lirayı verene Paşa'yı satacağım. Kurbanda satamazsak kesime göndereceğim."