Bursa Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Çiftçi TV’nin canlı yayınına konuk olan SDF Group Ticari Müdürü Mehmet Uzunköprü yerli bir marka olduklarını ve bunun en iyi kanıtının yakın zamanda açtıkları fabrika olduğunu söyledi. Kriz dönemini yatırımla değerlendirdiklerini belirten Mehmet Uzunköprü, “Firma olarak biz Türkiye’de üretim yapıyoruz. Yakın zamanda ülkemize üretim üssü kazandırdık ve bu yatırım değerini Türkiye önümüzdeki yıllarda görecek. Hatta şunu da söylemek isterim, firma olarak bütün ekipmanlarımızla fuardayız, ancak bize “ithal marka” yakıştırması yapan firmaların çoğunu bu fuarda göremiyorum. Bize göre fuarda iseniz yerli, değilseniz ithalsiniz. Bizim sorumluluğunuz çok düşük maliyetli, uygun fiyatlı, kaliteli, iyi traktörleri çiftçi için üretmektir” diye konuştu.

Türkiye Deutz Fahr traktörlerinin üretim üssü oldu!

Yeni açtıkları fabrika hakkında bilgi veren Mehmet Uzunköprü “55 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere 140 bin metrekarelik bir fabrikamız var. Burada yeni seri traktörler üreteceğiz. Fabrikanın açılışıyla 16 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Hatta 18 ülkenin doğrudan yönetimi bize bağlandı. Bu sayede fabrikamız Deutz Fahr traktörlerinin üretim üssü oldu. Sadece traktör satmıyoruz, servis ağı yedek parça ve diğer yönetim işlerini de gerçekleştiriyoruz. Bu sayede ülke ekonomisine kalıcı katkılar sağladık” dedi.

“Hedef hem üretimde hem satışta lider olmak!”

Ürettikleri traktör ve ekipmanlara güvendiklerinin altını çizen Mehmet Uzunköprü, “Hangi aktivite olursa olsun traktörümüzle her türlü güreşe hazırız. Balya silaj, pulluk vs ürünü her türlü ekipmanla test etmenizi istiyoruz. Otomobildeki fren sistemlerini traktörlerimize adapte ettik. Hatta bunun için ek bir ücret bile talep etmedik. Bayilerimiz, servis ağımız ve organizasyonumuzla iddialıyız. Traktör ve ekipmanlarımız da çiftçinin ihtiyacını karşılayan ve ekonomik çözümler üreten makinalar. Biz şu anda yatırım ve ürün kalitesiyle lideriz. Amacımız bu liderliği 2 yıl sonra ürün üretimi ve satışta da yakalamak” şeklinde konuştu.

“Bahçe grubunda da iddialıyız!”

Bahçe grubu traktörleri çok önemsediklerini dile getiren Mehmet Uzun Köprü, “SDF olarak, bahçe traktörlerine bahçe görünümlü özel bir stant yaptık. Bu sayede çiftçilerimiz traktörün bahçedeki duruşunu birebir görme şansını yakalıyor. Diğer traktörlerimizde olduğu gibi bahçe serimizde de özel fiyatlar var. Bizim amacımız üzüm yemek. Biz Türk çiftçisinin yanındayız. Bunun göstergesi olarak da dövizle gelen traktörleri Türk lirası ile satıyoruz. Şu anda traktörlerin fiyatı diğer dönemlere göre yüzde 15 – 20 daha ucuz. Elimizden geldiği kadar dövizdeki dalgalanmayı çiftçimize yansıtamamaya çalışıyoruz” dedi.

Türkiye bu dönemi aşacak güçtedir!

Traktör pazarına ilişkin rakamları açıklayan Uzunköprü, “2017 yılında ülkemizde 73 bin adet traktör satışı gerçekleşti. Bu bir rekordu. Bu yıl ise bu rakam 45 bin adete gerileyecek. 2019 yılı için ise tahminimiz 35 bin adet traktör satışı olacak. Bazı sıkıntılar var ama Türkiye çok güçlü bir ülke. Bu durgunluğun uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. 2019’un son çeyreğinde durgunluk aşılacak ve yeni bir dönem başlayacak. Ekonomiye güvenip yatırımı yapabiliyorsak, özgüvenimiz var. 2019 zorlu bir yıl olacak ama iyi bitecek” diye söyledi.