1 Ocak Çarşamba gününden itibaren Kınık’ta süt alımına başlayacak olan Tarım Kedi Kooperatifi inek sütü yetiştiricisine litre başı 2,30 TL, koyun sütüne 4,60 TL ve keçi sütüne de 3,45 TL ödeme yapacak.

Tarım Kredi Kooperatifi, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığının üzerinde çalıştığı yağ ve protein değerlerini önceleyen fiyatlama sistemi çerçevesinde süt alımı yaptığı yetiştiricilere yağ değerleri üzerinden prim ödemesi yapacak.


Kınık dışında İzmir’in Ödemiş, Menemen ve Seferihisar ilçelerinden de inek, koyun ve keçi sütü alımı yapacak olan Tarım Kredi Kooperatifinin yaptığı bu hamle ile İzmir’de inek, koyun ve keçi sütü alımı yapan birçok özel ve tüzel kurumun yetiştirici fiyatlarında iyileştirme yapması bekleniyor.
 

Bir yıllık sözleşme


Tarım Kredi Kooperatifi yetiştiricilerle yaptığı sözleşmeler ile bir yıl boyunca ürettikleri tüm sütü alma garantisi de veriyor. Tarım Kredi Kooperatifi ayrıca yaptığı sözleşme ile Ulusal Süt Konseyinin süte yapacağı her türlü zammı da sözleşmeyi yenilemeye gerek kalmadan fiyata yansıtmayı taahhüt ediyor. Yine yağ oranına göre prim ödemesi yapılan sözleşme ile garanti altına alınıyor.