Şanlıurfa'nın Bozova ilçesinde etkili olan yağış nedeniyle bataklığa dönen tarlaya saplanan 67 koyun ve 1 eşek, köylülerin yoğun çabası sonucu kurtarıldı.

Karaca Mahallesi'nde besicilik yapan Mehmet Çelik'e ait koyunlardan 67'si ve eşeği, merada otladıkları sırada çamura saplandı. Hayvanlarını kurtaramayan çoban İsmail Çelik, bunun üzerine durumu ailesine bildirdi.

Olay yerine gelen aile fertleri, itfaiye ve jandarma ekiplerini arayarak yardım istedi. Çamurun fazla olması nedeniyle iş makinelerinin bölgeye girememesi üzerine jandarma ve itfaiye ekipleri ile köylüler el birliğiyle, hayvanlar için seferber oldular.

İki aydır yağan yağmur nedeniyle çamur oluştu

Yaklaşık 5 saat süren çalışmanın ardından 67 koyun ve bir eşek, saplandıkları bataklıktan kurtarıldı. Öte yandan soğuk hava nedeniyle çamurda üşüyen vatandaşlar ateş yakarak ısınmaya çalıştı.

Çoban İsmail Çelik, hayvanları sabah otlatmak için meraya çıkardığını ve bu sırada bazı koyunların fıstık tarlasına girdiğini söyledi.

Koyunları yoğun çamurdan bölgeden uzaklaştıramaması üzerine, durumu ailesine haber verdiğini anlatan Çelik, şunları kaydetti:

"Yaklaşık iki aydır yağmur yağıyor ve bu nedenle tarla bataklığa dönmüş durumda. Ne yapacağımı bilemedim. Çok korktum. Allah'tan sürünün büyük kısmı tarlaya girmedi. Kendimiz çıkaramayınca köylülere haber verdik ama yine başaramadık. Bu kez jandarma ve itfaiyeye haber verdik. Yaklaşık 5 saat zorlu çalışma sonucunda hayvanları kurtarabildik. İş makineleri çalışamadı. Kimini sırtımızda taşıdık kimini ise kucağımıza aldık. En son eşeği çıkardık o bayağı zorlu oldu. Eşek bayağı kötü olmuş eve götürüp onu sıcak suyla yıkadıktan sonra yem vereceğiz. Ben hayvanları çok seviyorum, koyunların kuzuları var onları sağ olarak kurtarabildiğimiz için çok sevinçliyim."

Komşular yardıma koştu

Kurtarma çalışmalarına katılan köylülerden Mehmet Şükrü Şifa ise arkadaşlarının haber vermesi üzerine bölgeye geldiklerini ve zorlu olmasına rağmen hayvanları telef olmaktan kurtardıklarını belirtti.

Şifa, "Hem komşumuz için hem de vicdanen hayvanların telef olmaması için var gücümüzle çalıştık. Elimizden geleni yaparak hayvanları kurtardık. Hava çok soğuk olduğu için çamurda bayağı üşüdük. Burada yaktığımız ateş sayesinde bir nebze olsun ısındık." şeklinde konuştu.