55 yaşındaki Arif Çavuşoğlu dedesinden ve babasından kalan eşyaları saklamaya başladı. Zamanla bunu hobi haline getiren Çavuşoğlu, hurdacıları, eskicileri de gezerek eski dönemlerde kullanılan eşyaları satın aldı. 7 yıl önce Korgun ilçesine evlerindeki bahçede sergilemeye karar verdi. Müzeye çevirdiği bahçede  kılıç, bıçak, dibek, bileme taşı, semer, at arabası gibi yaklaşık bin 500 eşya bulunuyor.

Bahçesini müzeye çevirdi

Geçmişini bilmeyenin geleceğini bilemeyeceğini söyleyen Çavuşoğlu "Oysa eski insanlar bunlar olmadan sofrasına ekmek getiremiyordu. Bunların değerini atalarımız biliyordu ama bizden sonraki nesiller bilmiyor. Bunu geçmişte yaşayan insanların ne şartlar altında yaşadığını gelecek kuşağa aktarabilmek, ne kadar zor şartlar altında çalıştıklarını görmeleri ve örnek almaları için yapıyorum” dedi.

Çarşıda, pazarda bulduğu eşyaları almadan eve dönmeyen Çavuşoğlu, "Eski ne olursa olsun, benim için çok değerlidir. Bir tava dokuz komşuyu gezermiş. Evimi bu şekilde görenler hayranlıkla bakıyor. Hala da biriktirmeye devam ediyorum." İfadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, "Bu eski eşyaları bulup getirmekte bazen zorlanıyorum. Kimi insanlar eski eşyalarını çöpe atıyor, kimisi de vermek istemiyor. Eski eşyalara önem vermeyip bir köşeye atan insanlardan eşyaları istiyorum. Bazen de para karşılığında bu eşyaları alıyorum. Eski eşyaları görüp de alamadığım zaman uyku uyuyamıyorum, üzülüyorum" dedi.