Rusya Türkiye'den domates ithalat kotasını 150 bin tondan 200 bin tona yükseltti. Rusya'nın kota artırma kararı serada domates üretiminin başkenti olan Antalya'da sevinçle karşılandı. Domates fiyatları az da olsa bu haberle yükseldi. Rusya'nın Türkiye'den domates alımına uyguladığı 150 bin tonluk kota 28 Ocak'ta dolunca Türkiye'den yola çıkan 250 TIR Rusya gümrüklerinde durduruldu. 28 günlük bekleyişten sonra TIR'lar geri dönerken iki ülke yetkililerinin temasları olumlu sonuç verdi ve kota Rusya tarafından 50 bin ton artırıldı.

Rusya'nın kota artırımı haberinin Kumluca'da büyük bir sevinçle karşılandığını aktaran Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce toptancı halinde kararın şenlik havasında karşılandığını söyledi. 50 bin tonluk artışın üretici için geçici bir rahatlama sağlayacağını belirten Başkan Kökce, “50 bir ton kota artırımı biz üreticileri memnun etti. Bu konuda emeği geçen devlet büyüklerimize, iktidara, muhalefete, basına ve sosyal medyaya çok teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Çiftçimiz tam da zarar seviyesindeydi diyen Kökce,  “Bu durumda fiyatlar düşmeyecek. Çiftçimiz domates 2 liranın altına düştüğü zaman zarar ediyor, üzerine çıktığında az da olsa kâr yapabiliyor. Şu an bu şekilde kalması çiftçi için bayram sevinci diyebiliriz. Belki bu bizi Nisan ayına kadar taşıyacak. O zaman kota tekrar dolacak. Mart ayını atlatmamız, Nisan'ın 15-20'ni bulması bizim için sevindirici bir gelişme. Sonuçta kota sadece domates üzerineydi. Diğer, biber, patlıcan, kabak gibi sebzelerde kota uygulanmıyordu. Rusya ile yaşanan bir takım gerginlikler vardı. Daha önce Rusya 150 bin ton kotanın 200 bin ton olabileceğini söylemişti. Aslında çok da ciddi bir rakam değil 50 bin ton. Fakat üretici için geçici bir rahatlama sağlayacaktır” dedi.