Mersin'in merkez Toroslar ilçesinde Ayvagediği yaylasında bir besicinin banka kredisi ile satın aldığı hayvanların bulunduğu ağıla giren köpekler, çoğu gebe 10 koyunu telef ederken, 9'unu yaraladı.

Besici Aydın Aslan, Ayvagediği yaylasındaki evinin yakınında yer alan 150 koyunun bulunduğu ağıla geldi. Hayvanlarından 10'unun köpekler tarafından telef edildiğini, 9'unun da çeşitli yerlerinden yaralandığını gördü. Aslan, hayvanları banka kredisi ile satın aldığı için önce sigorta şirketine, ardından da Büyükşehir Belediyesi Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığına bildirdi.

Olay yerine giden eksperlerin rapor tutmasının ardından telef olan hayvanlar, Tarımsal ve Veteriner Hizmetleri Dairesi Başkanlığı personelince bir araca konularak götürüldü. Aydın Aslan, yaptığı açıklamada "100 bin lira kredi kullanmıştık. Burada çok sayıda başıboş köpek dolaşıyor. Evde olmadığımız bir sırada ağıla girip hayvanlardan 10'unu telef etmiş, 9'u da yaralı. Ölen koyunların büyük bölümü de gebeydi, yaralılardan biri de zaten ölmek üzere" dedi.

25 bin liraya yakın zararı olduğunu aktaran Aslan, "Hayvanların büyük bir bölümünü Kurban Bayramı için hazırlıyorduk. Banka kredisi ile satın aldığımızdan bazılarının sigortası vardı. Ancak ölen 2 hayvan ile ölmek üzere olan diğer hayvanların sigortası yok. Bu yüzden mağdur olduk. Başka mağduriyetlerin yaşanmaması için bölgedeki başı boş köpekler için önlem alınmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.