Yaklaşık bir yıldır bu fuara hazırlanıyor

Konya Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nı değerlendiren TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi, Türk tarım sektörüne önemli bir hafta yaşatmak ve sektörün iç ve dış satışlarına katkı sağlayacak bir fuar yaşatmayı hedefliyoruz. Yaklaşık bir yıldır bu fuarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Ersözlü, “Fuar alanımızın tamamı dolmuş durumda. Yaklaşık 66 bin metrekare kapalı alanı ve 20 bin metrekarenin üzerindeki açık alanı ile 90 bin metrekarelik stant alanında Konya fuarı ziyarete açılacak. Türkiye’nin en büyük üretici firmaları, en büyük ihracatçı firmaları ve dünya markaları fuara katılım sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Amacımız ülkenin tarım sektörüne katkı sağlamak diyen Ersözlü, “Konya tarım fuarı Türkiye’de mekanizasyon konusunda yapılan toplan ihracata fuar vasıtasıyla % 20’lık bir katkı sağlıyor. Geçen yıl Konya fuarına 441 firma katıldı. Temsilciliklerle beraber bu sayı 600’nün üzerindeydi ve 3500 ziyaretçi katılım sağladı. 70’e yakın ülkeden de uluslararası iş insanı ayrı ayrı katılım gerçekleştirmişti. Konya tarım ve hayvancılık fuarı Türkiye’de yapılmış en büyük fuardır şuan fuar alanının tamamı dolu durumda” ifadelerini kullandı.

Yeni traktörler görücüye çıkacak

Fuara gelen ziyaretçilerimiz için büyük bir ikili görüşme alanı hazırladıklarına aktaran Ersözlü, “Geçtiğimiz sene 1000’nin üzerinde bir iş siparişi bağlantısı alındı. Bu yıl 2000’nin üzerinde bir bağlantı gerçekleşmesini hedefliyoruz.  Konferans solanlarımızda ziyaretçilerimize seminerler düzenlenecek katılımcı firmalarımız ile Türkiye’de ilk defa görücüye çıkacak traktör lansmanlarımız olacak. Yurt dışındaki fuarlarda olduğu gibi çiftçilerimiz ürünü ilk olarak orada görecek” dedi.

Ersözlü,“Katılımcı firmalarımızın Konya tarım ve hayvancılık fuarına özgü kampanyaları olacak özel faiz imkânları ile katılıcılarımıza uygun vade ve uygun fiyatlamalarla ürün alma imkânına sağlayacaklar” ifadelerini kullandı.