Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 68. Olağan Mali Genel Kurulu Konya Şeker Fabrikasında yapıldı.

PANKOBİRLİK Genel başkanı Sayın Recep Konuk, tarım sektörünün 2.çeyrek büyüme rakamlarına göre büyüyen tek sektör olduğunu belirtti. Salgın sürecinde gıdada kendine yeterliğin önemini vurgulayan Sayın Recep Konuk  “güvenlik, sağlık ve gıda da hiçbir ülkenin hata yapma, ihmal etme, önlem almama lüksü yoktur, Ancak gıda ihtiyacının karşılanması için birileri tarlada tapanda uğraşacak, ahırda, merada çalışacak ki 83 milyon açlık çekmeyecek, aç kalmayacak. Birilerinin çalışması yeterli mi? O da yetmez. Tarlada çalışanın motivasyonu tam olacak, çiftçinin umudu diri olacak” dedi.

Gündem maddelerinin tümü oy birliği ile kabul edildi

  Genel Kurul’da gündem maddelerinin tümü oy birliği ile kabul edildi. Alışık olmadıkları bir Genel Kurul gerçekleştirdiklerini, binlerce üreticinin katılımıyla coşkulu ve heyecanlı Genel Kurullar yapmaya alışık olduklarını söyleyen PANKOBİRLİK Genel Başkanı Sayın Recep Konuk, salgın nedeniyle kalabalıktan mahrum bir ortamda Genel Kurul yapmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Türk çiftçisi işini yaptı, tarlayı boş bırakmadı

TÜİK’in açıkladığı 2’nci çeyrek büyüme rakamlarına göre büyüyen tek sektörün tarım sektörü olduğunu, TÜİK 2020 yılı ikinci çeyrek büyüme verilerine göre sanayi sektörü %16,5, inşaat %2,7, hizmetler %25 küçüldü. Türkiye daha az konut, iş merkezi, bina, yol yaptı, daha az araba, buzdolabı, makina, elbise, ayakkabı vs. üretebildi. Lokantalar, kafeler, oteller daha az müşteriye hizmet verdi. Finans ve sigorta ile birlikte reel üretim gerçekleştiren tek sektör büyüdü; TARIM. Türkiye’nin ihracatı genel olarak %12,8 azaldı. Sadece 7 kalemde ihracatı arttı, bunlardan biri %4,5 artan tarım ürünleri diğer dördü tarım sektörüyle ilişkili tarımsal sanayi kolları. Türk çiftçisi ihracatı da ayakta tuttu dedi.

“Toplum hayatında birçok alanda hata yapabilir, sonra düzeltebilirsiniz. Ancak güvenlik, sağlık ve gıda da hiçbir ülkenin hata yapma, ihmal etme, önlem almama lüksü yoktur.  Arabasız yaşayabilirsiniz. Telefonsuz, televizyonsuz, mobilyasız yaşayabilirsiniz. GIDASIZ yaşayamazsınız.  Gıda ihtiyacının karşılanması için birileri tarlada tapanda uğraşacak, ahırda, merada çalışacak ki 83 milyon açlık çekmeyecek, aç kalmayacak. Birilerinin çalışması yeterli mi? O da yetmez. Tarlada çalışanın motivasyonu tam olacak, çiftçinin umudu diri olacak.

Gıda ve gıda üretiminin başladığı tarlada, tapanda, ahırda, ağılda hatanın bedeli ağırdır. Üretilmezse dışardan bulunur diyebilirsiniz. Bulursunuz da ama o zaman da bağımsızlığınızdan taviz verirsiniz, farkına bile varmazsınız.

Konya’daki çiftçinin Yaptığımız yatırımlarla. Üreticimizin ürettiği ürünleri işleyecek tesisleri kurarak, ürettiklerimizle. Ürettiklerimizi katma değerli mamul ürün haline getirip raflara çıkardıklarımızla.”

2016’DAN BERİ PANCAR ŞEKERİ FİYATLARI ENFLASYONUN YARISI KADAR ARTMADI  Türkiye’de fiyatı en az artan ürünün pancar şekeri olduğunu söyleyen Başkan Konuk, buna karşılık şekerin ana girdi olarak kullanıldığı ürünlerin hiçbirinin fiyatının enflasyon oranının altında kalmadığını vurguladı. Başkan Konuk, “şimdi bize çikolatayla işiniz ne diyenlere ;Türkiye fındığın ana üreticisi, şekerde de problemimiz yok. Dünyanın en kaliteli şekeri Konya çiftçisinin pancarından üretiliyor. Kakao zaten her tarafa aynı yerden geliyor. Ben bir üretici kuruluşu olarak; o pazardan pancar üreticisi için pay istiyorum ve alacağım. Bizim pazar payımız %30’lara oturdu ve küresel marka ilk defa bir ülkede pazar payı kaybetti.

 Şimdide aynı şeyi içecek için söylüyorum. İçeceğin temel girdisi su, şeker, Siyah havuç, meyan kökü, Gıda karbondioksiti tümü var Niye denemeyeceğiz? Diyerek bu sektör dede yerimizi alacağız dedi.

 

 Çağımızda dünyadaki başarılı tarım kooperatiflerinin iki yönlü işlevi var; birincisi ortaklarının girdi maliyetlerini düşürmek ikincisi ortaklarının ürettiği ürünü pazarda doğru konumlandırarak veya pazara doğru çıkararak ortaklarının kazancını arttırmak. Bizim kooperatifimizin iki tane hedefi var. Biri üretirken ortaklarının cebinden daha az para çıkmasını, ikincisi ürünü pazarlarken ortaklarının cebine daha çok para girmesini sağlamak.

Sizin cebinizden daha az para çıksın diye neler yaptık özetliyeyim; Yaptığımız 32 kalem ürün alımı için toplam ödemesini yaptığımız ürün bedeli geçtiğimiz yıl 2,5 Milyar TL’yi aştı. Bu sene 3 Milyarın üstünü epeyce üstünü göreceğiz inşallah diyerek sözlerini yapılan faaliyet raporlarıyla tamamlamıştır.(Kaynak: Konya Şeker basın bürosu)

    Çumra şeker entegre tesislerinde malzeme ambarında çıkan yangından dolayı tüm TORKU                         camiasına geçmiş olsun dileklerimle.

 

UZMAN TARIM DANIŞMANI: TÜLİN KALIN AYSAN