Dünyanın en önemli sağlık kongrelerinden biri olan Uluslararası Avrasya Doğal Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Kongresi 2 Ekim Çarşamba günü Ankara Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde gerçekleştirilecek… Kongrenin ev sahipliğini üstlenen Prof. Dr. Mehmet Rüştü Karaman ve iş kadını Ahu Orakçıoğlu kritik kongre öncesi Çiftçi TV’ye konuk oldu.

 

Karaman ve Orakçıoğlu Avni Haliloğlu’nun sorularını yanıtladı. Arıcılığa dair önemli açıklamalarda bulundu…

 

"Geleneksel Tamamlayıcı Tıp‘’Apiterapi’’

Arıcılık, arı ürünleri ve apiterapi konularının ele alınacağı kongrede arıcılarla bir araya gelecek olan Prof Dr. Mehmet Rüştü Karaman, son dönemde adını sıkça duyduğumuz ‘’Apiterapi’’ yöntemine dair önemli detaylar paylaştı.

Karaman; ‘’ Apiterapi", bal, polen, propolis, arı sütü ve arı zehri gibi ürünlerle: bel, boyun fıtığı, eklem iltihabı, kronik ağrı sendromu ve astım gibi hastalıkların tedavisinde tamamlayıcı uygulama yöntemi olarak kullanılmaktadır.  Herkes apiterapist olamaz. Buna tıpçılar da dahil. Apiterapi interdisipliner bir konudur. Bu konuda çeşitli araştırmalar yapıyoruz. AR-GE ve klinik çalışmaları hala devam ediyor.’’ dedi.

 

“Arıcılık ayrı bir bilim dalı olmalıdır”

Arının keşfedilmesi gereken bir mucize olduğuna dikkat çeken Karaman; ‘’Arının zehri, poleni, sütü adeta bir mucize. Bal ise arının en ucuz ürünüdür. Sadece bala odaklanmamalıyız. Arıcılık ayrı bir bilim dalı olmalıdır. Arıcılık bir mühendislik alanıdır. Modern tıp ile birleştirilmelidir.’’ ifadelerini kullandı.

 

Karaman konuşmasında Türkiye Arı Yetiştiriciliği Merkez Birliği üyelerine de bir müjde verdi ve birlik üyelerinin de kongreye kartvizitlerini göstererek katılabileceğini söyledi.

 

“7'den 77'ye her kesime hitap ediyor”

Programın bir diğer konuğu iş insanı Ahu Orakçıoğlu da dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Kendi doğal arı ürünleri markasını oluşturan Orakçıoğlu, dünyada hızla yaygınlaşan, arı ürünleri ile tedavi yöntemi “Apiterapi”’yi ve Apivital’in %100 doğal ve güvenilir ürünleri hakkında bilgiler verdi. Orakçıoğlu “Ürünlerimiz Ankara Üniversitesi Teknokent bölgesi’nde başta Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü olmak üzere 20’ye yakın üniversiteden çok sayıda uzman bilim insanı ile yakın iş birliği içinde üretiliyor. Apivital’in %100 doğal ve katkısız ürünlerinin 7'den 77'ye çocuk-yaşlı, kadın-erkek herkese sayısız fayda sağlamasını amaçlıyoruz.” dedi.

“Öncelik tüketici sağlığı”

 “Ürünlerin tükeciyice fayda sağlaması gerekiyor, ilk önce ailece bu ürünleri denedik, o enerjiyi o faydayı alınca bunu ilerletmek istedik. DS Damat olarak global bir pazarda hizmet veriyoruz. Bunun nedeni Çin’de ucuz işçiliğe kaçmamak, merdiven altı üretim yapmamak ve en iyi kumaşları kullanmak. Ürünlerimiz temiz olmalı aksi olduğunda Avrupa Birliği standartları altında kaldığımızda bu ürünü yurt dışına satamayız. Bu düşünceyle Apivital ürünleri son derece temiz, faydalı olmalı. Buna özen gösteriyoruz. Ürünlerimiz herkese hitap ediyor’’ dedi.

Dünyanın önemli sağlıkçılarını bir araya getirecek olan kongre 2 Ekim Çarşamba günü saat 10.30’da başlayacak ve 6 Ekim Pazar günü sona erecek..