Türkiye Arı Ürünleri Paketleyiciler Derneği Başkanı Yıldız, 2019'da Türkiye'de 80 bin ton bal üretildiğini belirterek, koloni sayısına oranla bu rakamın düşük olduğunu söyledi. 2019 yılında yaklaşık 80 bin ton bal üretildiğini belirterek koloni sayısına oranla bu rakamın oldukça düşük olduğunu belirti.

Son yıllarda yapılan çalışmalar ile geleneksel yöntemler ile profesyonel üretime geçildiğini belirten Yıldız, "Gerek denetimlerin sıkılaştırılması gerekse eğitimle üretimde profesyonelleşmeye gidilmektedir. Bu da baldaki kaliteyi artırmaktadır. Bal üretimindeki kalite her yıl aratarak devam etmekte” dedi.

Arı kolonisi bakımında 2. Sıradayız

Türkiye’nin Çin’den sonra arı kolonisi bakımında 2. Sırada olduğuna ancak bal üretimi ve ihracattı konusunda yetersiz olduğumuza değinen Yıldız,  "Maalesef ihracatımız arı sayımızla orantılı değil. Bunun sebebi, Türkiye'deki çiçek balının, yayla ballarının dünya ile rekabet edememesidir. Ortadoğu'ya bir miktar petek bal ihraç edebiliyoruz ve bunun yanında ihraç ettiğimiz balın yüzde 90’ı çam balı. Bunun sebebi dünyada çam balı üretiminin yüzde 90’ı bizde üretiliyor. Koloni sayımız çok fazla olmasına rağmen yeterli üretim ve ihracat yapılamaması bizi üzüyor" Şeklinde konuştu.

Balları arıcılardan analiz ederek aldıkları halde petek balda otokontrolü sağlamanın güç olduğunu belirten Türkiye Arı Ürünleri Paketleyiciler Derneği Başkanı Cumhur Yılmaz, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Petek ballarda her bir peteğin ayrı ayrı analizinin yapılması çok mümkün olmuyor. Her bir kovanda her bir petekte ayrı değerler çıkabiliyor. Bizim talebimiz petek bal ile süzme balın kodeksinin ayrılması. Bugün bir üreticiden 15 ton bal aldığınızda 3 bin çıta yapar ve 3 bin ayrı analiz yaptırmanız gerekir ki bu da mümkün değil. Bir çıtanın analiz maliyeti bütün çıtaların maliyetini karşılayamamaktadır. Dolayısıyla petek balda otokontrol sağlanamamaktadır ama süzme balda bunu sağlamak çok kolaydır. 10 ton balı bir tankta toplarsınız, akredite bir laboratuvarda analizini yaptırarak çok rahatlıkla piyasaya sürebilirsiniz” dedi.