Meclis Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Veteriner Hekim Prof. Dr. Yunus Kılıç Altındağ Belediyesi Kurban Kesim Merkezi'ni gezdi.

Kendisinin de daha önce hayvancılıkla uğraştığını, büyükşehirlere kurbanlık hayvan getirdiğini belirten Kılıç, o dönemde şartların çok kötü olduğunu ama şimdi belediyelerin açtığı yerlerin daha düzenli hale getirildiğini vurguladı. Kurban satış merkezinde, Türkiye'nin dört bir tarafından gelen hayvan üreticilerinin sorunlarını dinleyen Kılıç, üreticilerin girdi maliyetlerinin yüksekliği ve havyan fiyatlarının düşük olmasından şikayetçi olduğunu dile getirdi.

Kılıç: Fiyat her iki tarafı da kurtarıyor!

Bu yıl girdi maliyetlerinin yüzde 30 civarında arttığına işaret eden Kılıç, "Canlı hayvan kilosu geçen yıl yaklaşık 19 liraya satılıyordu. Bu yıl ise 22 liraya satılıyor. Yani fiyatlarda yaklaşık yüzde 15 oranında bir artış var. İnsanlarımız, üreticilerimiz elbette daha iyisini hakkediyor ama bu olayın bir de tüketici tarafı var. 22 liranın şu an her iki tarafı da kurtarabilecek bir rakam olduğunu söyleyebiliriz." diye konuştu.

Kılıç, kurban satışlarında hem üreticinin hem de tüketicinin mutlu olması için fiyatların dengede olması gerektiğini, aksi takdirde taraflardan birinin mutsuz olacağını kaydetti.

"Kurbanlık için hayvan ithal etmedik"

Üreticilere şimdiye kadar 120 milyar lira destek verildiğini ifade eden Kılıç, "Üreticiler bu desteği almamış olsaydı şu an köylerde üretici kalmazdı. Elbette üreticilerimizin sıkıntısı var ama hükümetimiz bu konuda gereken desteği veriyor. Üreticiye olan desteklerimizden bir adım geri çekmiş olsaydık şu anda bu üreticileri de bulamayacaktık." diye konuştu.

Yurt dışından kurbanlık ithal edilmediğini belirten Kılıç, "Bizim hayvan ithal ettiğimiz dönemler oldu. Türkiye'de her yıl ortalama 850 bin büyükbaş, 2 milyon 700 bin de küçükbaş hayvan kurban kesiliyor. Hayvan stokumuza baktığımızda 1 milyon 250 bin büyükbaş, 3 milyon 500 de küçükbaş hayvan stokumuz var. Dolayısıyla burada fazla hayvanımız var. İthalata gerek yok ve ithalat da yapmıyoruz. Biz kurbanlık için hayvan ithal etmedik. Özellikle tüketiciler çok net bilsin ki aldıkları hayvan kendi üreticimizin beslediği, büyüttüğü, semirttiği, doğal ve organik hayvandır." değerlendirmesinde bulundu.