Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği kenevir üretiminin artırılmasıyla et üretim maliyetlerinin yaklaşık yüzde 60'ını oluşturan yem maliyetleri düşeceği ön görülüyor. Yem sanayinde hammaddenin büyük kısmı ithal ediliyor.

Türkiyem- Bir Yönetim Kurulu Başkanı Ülkü Karakuş, kenevir küspesinin hayvanlarda yem hammaddesi olarak kullanılabildiğine dikkat çekerek, "Türkiye'nin 2023 yılında yem ihtiyacı 30 milyon ton. Endüstriyel kenevir üretimiyle yem maliyetleri, fiyatlar aşağı düşecek" dedi.

“Süte de değer artacak”

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Karakuş, kenevir üretiminin ithalata dayalı yem sanayine etkisini ve sektöre ilişkin talepleri anlattı. Hayvanlara verilecek kenevir küspesinin sütte insan sağlığına yararlı Omega-3 ve Omega-6 gibi yağ asitlerinin içeriği artırabileceğine dikkat çeken Karakuş, "Kenevir gibi alternatif yem hammaddesi sağlanırsa fiyatların düşmesi de kolaylaşacak. Kenevir üretimi ekonomiye önemli katkı sağlayacaktır" dedi.

“18 milyon ton kaba ve kesif yem ihtiyacı var”

Yağlı tohum üretiminin iç talebi karşılamaya yeterli olmadığını kaydeden Karakuş, "Endüstriyel kenevirin küspesi hayvan yemi olarak kullanılabiliyor" diye konuştu. Türkiye'nin 2023 yılında büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kaba ve kesif yem ihtiyaçlarının doğal yem cinsinden yaklaşık 18 milyon ton olduğunu belirten Karakuş, "Besilik dana ithalatı her çiftliğin kapasitesine göre serbest bırakılmalı. Besilik dana ithalatında gümrük oranları ile yurt içindeki besiciler koruma altına alınmalı" dedi.

Kaynak: Sabah Gazetesi