Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkışıyla gündeme gelen kenevir ekimi ile ilgili detaylar netleşmeye başladı.

Resmi Gazete’de yayınlanan izinli kenevir ekimi ile ilgili karara göre lif, tohum, sap ve benzeri amaçlara yönelik izinli kenevir yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler, 1 Nisan tarihine kadar yetiştiricilik yapacakları yerin en büyük mülki idare amirliğine başvuru yapabilecekler.

Kenevir artıkları hemen imha edilecek

Kenevir yetiştiriciliği yapacak çiftçilerin, kamu görevlilerinin yetiştiricilik alanında yapacağı kontrollere yardımcı olmakla, hasat sonrasında esrar elde edilmesini önlemek için kenevirin yan dal, yaprak ve çiçek gibi artıklarını derhal imha etmekle yükümlü kılındığının bildirildi.

Kararda hangi amaca yönelik olursa olsun izinsiz yetiştirilen kenevirlerin imha edileceği ve konunun adli mercilere intikal ettirileceği belirtildi.

Kenevir ekimi hangi illerde yapılacak?

Kenevir ekiminin serbest olduğu 19 il açıklandı. Yasadışı olarak ülkedeki kenevir üretiminin üçte ikisine sahip olduğu iddia edilen Diyarbakır’ın Lice ilçesi ise listede yer almıyor.

Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak