ROYAL İLAÇ Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Akcan Çiftçi TV’de yayımlanan ve Doğan Başaran tarafından sunulan “Sektöre Değer Katanlar” adlı programa konuk oldu.

Programda VIV Türkiye 2019 – Tavukçuluk Teknolojileri Uluslararası İhtisas Fuarı izlenimlerini paylaşan Kenan Özcan, fuarın uluslararası bilinirliğe sahip olduğunun altını çizerek “Fuar sayesinde yeni geliştirdiğimiz ürünleri üreticilerle buluşturma fırsatını yakaladık” dedi.

“Almanya yatırımı bize çok yaradı"

Almanya’ya yatırım yapan ilk Türk firması olduklarını vurgulayan Kenan Akcan, “Avrupa’nın en gelişmiş ülkesine yaptığımız yatırımın bize katkısı çok büyük oldu. Alman firmalar ile rekabet etmek bize yeni ufuklar açtı. Yatırım sonrasında sürekli yeni ürünler geliştiriyoruz. Tek tip bir ürün üretmek yerine özel formülasyonlarla ürünlerimizi zenginleştiriyoruz” şeklinde konuştu.  

“Hammadde bağımlılığına son vereceğiz”

Türkiye’de üretilen tarım ve hayvancılık ürünlerinin hammaddesinin büyük oranda yurt dışından temin edildiğine dikkat çeken Akcan, “Ülke olarak hammadde bağımlısıyız. Özellikle vitamin ve mineral alanında bu çok bariz bir şekilde kendini belli ediyor. Bu bağımlılığa son vermek adına Sürfat Tesisi açtık. Bu tesiste yem katkısına ve yalama taşlarına kattığımız hammaddelerimizi üreteceğiz” diye konuştu.

“Ürünlerimizin taklidini üretiyorlar”

ROYAL İLAÇ ürünlerine talebin çok fazla olduğunu hatırlatan Akcan “Bu talep nedeniyle ürünlerimize verdiğimiz isimlerin benzerlerini bazen de aynılarını rakiplerimiz kullanıyor. Geçtiğimiz günlerde ürününden memnun olmayan bir alıcı ile karşılaştık. Ekiplerimiz yetiştiricinin yanına gittiğinde kullandığı ürünün bizim olmadığını gördü. Alıcılar bu konuda dikkat etmeli. Özellikle yalama kovalarında soğuk imza varsa sorun yok demektir” dedi.

Kenan Akcan program sonrası Çiftçi TV Medya Başkanı Tarık Çanak ile bir süre sohbet etti.