İl genelimde yılda ortalama 70 bin ton kayısı üretimi gerçekleşiyor. Kayısı rekoltesinin yüzde 95'i ise 20 bin nüfuslu Baskil ilçesindeki bahçelerden elde ediyor. Hasat mevsim şartlarına nedeniyle bir hafta gecikmeli başladı.

Elazığ Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, “60 bin ton civarında taze Baskil kayısısı elde ediyoruz. En son yağan yağış ve doluyla birlikte ufak tefek yerlerde zararlar var. Ama rekolte durumunda yapmış olduğumuz tespitler neticesinde herhangi bir değişiklik yok” diye konuştu.

Kayısı üretiminde Türkiye’nin dünya lideri olduğuna dikkat çeken Karahan, “Dünyanın kayısı üretiminin yüzde 80’ni ülkemizde gerçekleştiriyor. Türkiye’de üretilen kayısının da yüzde 90’nı da Malatya, Mersin ve Elazığ Baskil ilçesinden karşılanıyor. Biz üretimde üçüncü sıradayız. Yeni bahçe tesisleriyle birlikte ve özellikle yeni çeşitlerinde toprakla buluşturulmasıyla beraber biz bu oranı daha da arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

Fiyatlar geçen seneye göre düşük!

Kayısı hasadı ile ilgili bilgi veren üreticilerden Nusret Abiç, “Bu sene düşük fiyatlardan alım var. Geçen sene 12-13 liradan başlayan fiyatlar bu sene 7-8 liradan başlıyor. Bir aylık çalışma süresi var. Yapılacak en son ve en zor işlerden biride kayısıdır. Kayısı 7-8 işlemden geçiyor" şeklinde konuştu.

Dolu kaliteyi etkiliyor!

Yağışların etkisiyle toprağın suyu aldığını fakat kayısıya da kötü etkisi olduğunu belirten Abiç, “Bu bölgeye dolu vurdu. Dolu da kayısıyı mahvediyor. Vurduğu yerlerde de ıskarta fiyatına gidiyor. Kayısı on lira ise iki veya üç liraya alıyorlar. Yani bunda da köylü çok mağdur durumda kalıyor” diye konuştu.