Aksaray Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, son zamanlarda hayvan yemine gelen zamlar nedeniyle üreticinin ineklerini kesime gönderdiğini söyledi.

Yeme sürekli zam geliyor

Sektörde yem kaleminin çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Birlik Başkanı Bekir Kayan, devletin biran önce bu duruma müdahil olması gerektiğini savundu. Başkan Kayan, “Yem fiyatlarına art arda gelen zamlar üreticiyi çok zor durumda bırakıyor. Borçlarını ödeyemiyorlar. Hal böyle olunca borçlarını ödeyebilmek için üreticilerimiz hayvanlarını kesime götürüyor” dedi.

Kayan: Devlet yem sanayicisine müdahale etmeli!

Kesilen ineklerin gelecekte hayvancılığı zora sokacağına dikkat çeken Bekir Kayan, “Devletin hayvancılık politikalarına kimse uymuyor. Özellikle yem sanayicisi bu politikaları dikkate almıyor. Devletimiz ve sanayiciler yemin maliyetini biliyor. Yem fiyatlarının şu an itibari ile 60 TL’yi geçmediğini herkes biliyor. Bugün piyasaya baktığımızda ise 80 - 85 TL’ye yem satılıyor. Bu artışlar tamamen yem sanayicisinin fırsatçılık yapmasından kaynaklanıyor. Bu fırsatçılara devletimizin biran önce dur demesini, bu fiyatlara müdahil olmalarını istiyoruz” dedi.