Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’da son günlerde yem fiyatlarına gelen yüzde 20’lik zam, üreticileri yetiştirmeye değil, hayvanları kesime yönlendirdi. Yem fiyatlarının artışından dolayı hayvanları yetiştiremeyen üreticiler kesimhanenin yolunu tutarken, süt konseyi tarafından süte yapılan zam da üreticinin cebine gitmedi.

Kayan: Son 1 ayda yeme 3 kez zam geldi!

Aksaray Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Bekir Kayan, hayvancılığın ciddi anlamda köşeye sıkıştığını belirterek, bir an önce önlem alınması gerektiğini söyledi. Yem fiyatlarına 13 TL zam geldiğine dikkat çeken Başkan Kayan, “Yem fiyatlarına gelen zamlar gerçekten üreticiye çok zor durumda bıraktı. Şu anda üretici ne yapacağını bilemez durumda. Süt fiyatları da 1 Mayıs itibariyle 2 TL yapılarak zam geldiği söylendi. Ama yeme son 1 ayda gelen 3 ayrı zam 13 TL yem fiyatlarını artırarak yüzde 20’lik bir zam oranı oldu. Bu zam gerçekten üreticiyi zor duruma soktu” dedi.

“Süt zammı yem sanayicisinin cebine gitti"

Yeme gelen zamların Süt fiyatında yapılan artışı önemsiz hale getirdiğine değinen Kayan “Ulusal Süt Konseyi’nin verdiği fiyat şu anda üreticinin cebine değil, otomatik olarak yem sanayicisinin cebine gitmiştir. Burada devletimiz gerçekten hayvancıların zor durumda olduğunu da biliyor ama gerekli destekleri, gerekli çalışmaları biran evvel başlatması gerektiğini düşünüyorum. İnşallah devletimiz, yılbaşından bu tarafa vermiş olduğu 25 kuruşluk desteği yıl boyunca devam ettirirse bir nebze de olsa ayakta durma ihtimali var” diye konuştu.

“İnekler kesime gidiyor”

Desteğin verilmemesi halinde bütün ineklerini kesime gideceğine dikkat çeken Kayan “Destek kesilirse üreticilerimiz yavaş yavaş hayvanlarını kestirme yoluna gidecekler ve şu anda da müthiş bir kesim var. Özellikle dişi hayvanların kesimi. Yani artık insanların dayanacak gücü kalmadı. Bu yüzden devletimizin bir an evvel önlem ve tedbir almasını istiyoruz” dedi.