Çiftçi TV’de yayımlanan Çiftçi Haber’e konuk olan Karacabey Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nuri Karaca çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hayvancılık sektöründeki durumu vahim olarak nitelendiren Başkan Nuri Karaca “Bundan sonra çok da başarılı olacağımızı zannetmiyorum. Hayvancılıkla uğraşanlar olarak savaşı kaybediyoruz” dedi.

Mezbahalarda sıra bekleyen besicilerin hayvanlarını kestiremediklerini vurgulayan Nuri Karaca “Besicilerin dana kestirememesinin nedeni korkunç bir şekilde inek kesimi yapılması. Başka bölgelerden aldığım habere göre inek karkas et fiyatı kilosu 17 liraya kadar düştü. Mezbahalardaki bu yoğunluktan dolayı besicilerimize 3-5 ay sonrasına gün veriyorlar. Hayvanlarını kestiremeyen besicilerin morali çok bozuk” şeklinde konuştu.

Avrupa’ya et ihracatı!

Döviz kurunun artmasından dolayı Avrupa’nın en ucuz etinin Türkiye’de üretildiğine dikkat çeken Karaca, “Bu nedenle hem Tarım ve Orman Bakanlığı’na hem de Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği’ne yurt dışından et satın alma talepleri ulaştı. Ortadoğu ülkelerinin haricinde Avrupa ülkelerinden de talepler gelmeye başladı. Biz kendi ürettiğimiz yerli besilik hayvanları ihraç edeceğiz. Fransa ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinden teklifler var. Birlik olarak ihraç edeceğiz, belki de şahıs olarak ihraç edeceğiz” diye konuştu.

Dört sene önceki karkas et fiyatı ile şu anki fiyat aynı olduğunun altını çizen Karaca “Ben dört yıl önce kilosu 28 liraya karkas et satıyordum. Şu anda bu rakam 27 liraya kadar düştü. Bizler ihracat yoluna gitmek zorunda kalıyoruz. Et ihracatı sonrası ülkemizde et fiyatı yükselebilir” dedi.

Yem fabrikaları kapanıyor

Yem fiyatlarının artmasından dolayı besicilerin hayvanlarına fabrika yemi yediremediğini beliryen Karaca “Üreticilerimiz hayvanlarına mısır silajı ile aç tok bakmaya çalışıyor. Bu nedenle azalan talep nedeniyle yem fabrikalar iflas etmeye başladı. Hayvancılık sektörünün çöküşü sadece bizi etkilemeyecek, bu sektöre bağlı diğer sektörleri de etkileyecek. Bir çöküşe doğru gidiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.