Sason’da kara kovanlarda yetiştirdikleri arılardan yıllarca çiçek balı ürettiklerini belirten arıcılardan Ersin Duman, bilmedikleri bir nedenden dolayı bütün arılarının telef olduğunu ifade etti.

Geçen yıl 200 kilo bal aldım

Sason’da arıcıların zor bir durumdan geçtiğini anlatan Duman, “Geçtiğimiz yıllarda en kötü durumda bile kara kovan arılarımdan 200 kilo gram çiçek balı ede ediyordum. Çiçek balı tamimiyle arıların çiçeklerden toplayıp ürettiği bal olduğu için her türlü hastalığa şifa idi. 1 kilogram balı 150 TL’den satarak elde ettiğimiz gelirle geçimimizi sağlıyorduk” şeklinde konuştu.

Arılar neden telef oldu?

50 adet karakovan arısının telef olduğunu vurgulayan Duman “Bu yıl hiç beklemediğimiz ve bir türlü önüne geçemediğimiz bir hastalık arılarımıza musallat oldu. İlçemiz genelinde de birçok arıcımız arı kayıpları yüzünden çok zarar etti. Böyle devam ederse arı diyarı olarak bilinen ilçemizde bal tarihe karışacak. Ben tekrar arı almak istiyorum ancak, maddi durumum el vermiyor. Arıcılığı tekrar ilçemizde canlandırmak için yetkililerden yardım bekliyoruz” dedi.