Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkan Yardımcısı Nazif Karabulut Çiftçi TV’de Taner Öztürk’ün sunumuyla yayınlanan Çiftçi Haber’e canlı telefon bağlantısıyla katıldı.

Çarpıcı açıklamalarda bulunan Karabulut, besicilerin zararına üretim yaptığına dikkat çekerek, “Bakanlık bize 32 liraya eti üretmemizi ve 30 liraya satmamızı istiyor. Böyle bir hesap kitap olmaz, üretici şu anda perişan olmuş vaziyette. Et ve Süt Kurumu depoları et dolu olduğu için 10 gündür kesim yapmıyor. Üretici kendi kaderine terk edilmiş durumda. Üretici elindeki besilik hayvanı kestirip yerine yeni hayvan koymuyor” diye konuştu.

Karabulut: Et fiyatına değil yem fiyatına müdahale et!

Dolar her yükseldiğinde 5-6 lira zam yapan yem fabrikalarının dolar düşmesine ve hasat zamanı olmasına rağmen kıllarını kıpırdatmadığını vurgulayarak “Buğday arpa bolluğunda halen torbası 85-90 liraya yem satıyorlar. Bakanlığa sesleniyorum, et fiyatına baskı yapa yapa besici bırakmadınız. Kalan besici de bu sektörden çekilir ve gelecek yıllarda bunun sıkıntısını hep beraber çekeriz. Yem fiyatına neden müdahale etmiyorsun da et fiyatına müdahale ediyorsun?” şeklinde konuştu.

“Buna can dayanmaz”

Kış mevsiminde yem fabrikalarının hammadde pahalı bahanesinin arkasına sığındığını belirten Karabulut “Yaz geldi, dolar düştü, hammadde fiyatları da düştü. Neden yem fiyatını düşürmüyorsunuz? Bu devlet neden yem fabrikalarına müdahale etmiyor? Alın teriyle et ve süt üreten çiftçinin tepesine neden biniyorsun? Sen benim girdilerimi ucuzlat, sen bana ucuz yem tedarik et ben sana 25 TL’ye yem satayım kardeşim, yem fiyatlarına baskı yapamıyorsun, müdahale edemiyorsun, besicinin tepesine biniyorsun, çekiyorsun ithalat kılıcını, üç yıldır aynı fiyata sattırmaya çalışıyorsun. Üç yıl önce yemin torbası 40 TL idi. El insaf, etin kilosu aynı ama yemin torbası dahil bütün girdiler 2 kat arttı. Buna can dayanmaz” dedi.