Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı kırsal 11 Nisan ve Saygın Mahallerinde çoğunluğu kadınlardan oluşan geçici tarım işçileri, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü tarlada çalışarak geçirdi.

Kendi bayramlarında çalıştıklarını aktaran işçiler, düşük ücret ve kötü şartlarda çalışmak zorunda kaldıklarını belirti. İşçiler 40 lira yevmiye ile sabahın erken saatlerinden gün ağarıncaya kadar zamanlarını tarlada geçirdiklerini dile getirdi. İşçiler ayrıca yetkililere de seslenerek, mevsimlik tarım işçilerinin çalışma standartlarının iyileştirilmesini istedi.

Enginar işçileri de tarlada

Aydın’ın Efeler ilçesinde, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü sendikalar alanlarda, tarım işçileri ise enginar tarlasında kutladı. Enginar hasadının yoğun olarak devam ettiği Aydın’da, tarım işçileri 1 Mayıs'ı tarlada çalışarak geçirdi.

Türkiye'nin önemli enginar üretim merkezlerinden biri olan Aydın’da hasadın yoğunlaştığı bir dönemde bulunduklarını kaydeden Ayşe Demir, "Bizim hayatımızda şartlar zor. Bizler tarım işçisi çocukları olarak dünyaya geldik. Her yıl 1 Mayıs'ta tarlada oluruz. Sabah 5'de kalkar, akşam 5'de iş bırakırız. 1 Mayıs'ın işçi bayramı olduğunu bile çoğu zaman hatırlamayız. Günün ilk ışıklarından güneşin batışına kadar günlük 60 lira yevmiye ile çalışıyoruz. 1 Mayıs gelmiş kimsenin dikkatinde değil. Çalışmaktan bayram görmüyoruz" dedi.