Çeltikçi mahallesinde çiftçilik yapan Mustafa Kılıç kabak verimin güzel olduğunu belirterek “Lakin farelerden dolayı çok şikâyetimiz var. Yeğenimin tarlasında neredeyse 30-40 tona yakın kabağı fareler kemirdi. Fareler kabaklarımıza büyük zarar verdi. Farelerin kemirdiği kabakları depolara koyamıyoruz. Çünkü onların fazla dayanma gücü yok” şeklinde konuştu.

Zirai ilaçlar yılanları öldürünce

Kabak tarlalarında kullanılan zirai ilaçların yılanların sayısını azaltığını vurgulayan çiftçi Mustafa Kılıç “Eskiden yılanlar vardı, ama şimdi ilaçlardan dolayı yılanlar azaldı. Yılanlar azalınca haliyle fareler çoğaldı. Üreticinin bu yılki şikâyeti fareler" diye konuştu.

Kabağın kilosu 60-70 kuruş

Kabak fiyatları hakkında bilgi veren çiftçi Ahmet Dumanlar ise, "Ekime genellikle nisan ve mayıslarında başlıyoruz. Hasat dönemi ise ekimde başlıyor. Bu yıl hasat çok iyi. Fiyatlarımız biraz düşük olsa da satışlarımızı yaptık. Genellikle İstanbul ve Bursa’ya gönderiyoruz. Kilosu 60 ile 70 kuruş arasında satıldı" dedi.

İnegöl kabağının dayanıklı olduğunu anlatan Ahmet Dumanlar, "Bizim kabaklar çok dayanıklı. Mesela Düzce, Adapazarı kabakları 3 ay kadar dayanıyor. Çeltikçi kabakları ise daha uzun ömürlü, neredeyse 8 aya kadar bozulmadan durabiliyor. Bunun sebebi toprak ve bakım. Ben 50 dönüm kabak ektim ve yaklaşık 250 ton kabak elde ettim. En iyi kabak ağır olan kabaktır" diye konuştu.