Tomarza ve Develi ilçeleri ile il merkezine bağlı tarım arazilerinde eskiden tarlada kalan ya da çöpe atılan yaş kabak artıkları, silaj haline getirilerek hayvan yemlerine karıştırıldı. Samanla karıştırılan kabak posaları, ekşimsi tadı ve "turşu" lezzetiyle hayvanların iştahını artırdı. Ayrıca, kabak posasının hayvan yemlerinin vitamin ve mineral değerini artırdığı belirlendi.

Süt miktarı artıyor!

Prof. Dr. Konca, Türkiye'nin her yıl 30 milyon ton civarında kaba yem ihtiyacı olduğunu hatırlattı. Bitkisel ürün artıklarının hayvan yemi olarak nasıl değerlendirilebileceğine dair çalışmalar yaptıklarını anlattı. Denemeler sonucunda hayvanların yemi iştahla yediklerini, süt miktarında artış olduğunu ayrıca atık bir maddenin değerlendirildiğini kaydetti.

1 milyon ton kabak elde kalıyor

Yaş kabak posalarının pek çok vitamin barındırdığına dikkati çeken Konca, şöyle devam etti: "Kayseri'de 1 milyon ton civarında yaş kabak materyali elimizde kalıyor. Kabak mineraller ve vitaminler bakımından zengin bir besin. Sindirilebilirliği son derece kolay ve insanların da tüketebildiği bir gıda. Kabak posalarını büyükbaş ve küçükbaş hayvanların beslenmesinde kullanırsak hayvanlarımızdan daha iyi verim alacağımızı yaptığımız deneyler sonucunda gördük. Kabak posaları birkaç yıldır çiftçilerimiz tarafından silaj olarak değerlendiriliyor. Kabağın suyu biraz alınarak saman ve yonca gibi kuru otlarla karıştırılarak hayvana veriliyor. Bir ton yaş kabak materyali 250 kilogram civarında samanla karıştırılıp, iki ay kadar uygun koşullarda bekletilip hayvana yem olarak verilebiliyor. Buna 'hayvan turşusu' da denir. Yem beklediği için ekşimsi bir tat oluyor, bu da hayvanların iştahını artırıyor. Yemin tüketiminin artması hayvanların et ve süt verimini de artırıyor."

Deneyen köylüler memnun

Kabak üretiminin yoğun olarak yapıldığı Kepez köyünün muhtarı Bahri Gedikbaş da yem maliyetinin yüksek olduğunu belirterek, "Hocamızın yönlendirmesiyle birkaç yıldır tarlada kalan atık kabakları silaj yapıyoruz. Hayvanlara silajı verdiğimizde büyük yararını gördük. Özellikle aldığımız süt miktarı arttı. Eskiden kabak atıkları arazide kalıyordu, şimdiyse yeme katıyoruz." ifadelerini kullandı.