Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Yem Bitkileri Üretimini Geliştirme Projesi" kapsamında İl Özel İdaresi İşbirliği ile merkez ve diğer ilçelerde çiftçilere yüzde 40 hibe destekli Macar fiği ve yonca tohumu dağıtıldı.

490 kişi tohumluk talebinde bulundu!

Bilecik Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, il genelinde toplamda 490 kişinin tohumluk talebinde bulunduğunu ifade ederek, “2018 yılı yem bitkilerini destekleme projesi kapsamında çiftçilerimize tohum dağıtımına başlandı. İl Özel İdaresi destekli olarak il müdürlüğümüzce yürütülen proje kapsamında ilimiz merkez ve İlçelerinde toplam 42 bin kilogram Macar fiği tohumu ve 13 bin kilogram yonca tohumu dağıtılması planlanan projenin ilk etabında Macar fiği tohumlarının dağıtımına başlandı.

4 bin 200 dekar alanda ekim yapılacak!

Necmettin Yoldaş amaçlarının kaba yem ihtiyacının karşılanması olduğunu belirterek “Tohum bedellerinin yüzde 60'ı çiftçi katkılı yüzde 40'ı ise İl Özel İdaresi katkılı olarak toplam 4 bin 200 dekar arazide ekimin gerçekleşmesi planlanmaktadır. Bu yıl özellikle hayvancılığın gelişmesine katkı sunmak amaçlı hayvancılıkta en büyük gider olan yem bitkisi yetiştiriciliğine önem verdik” dedi. Açıklamaların ardından çiftçiler hibe destekli yem bitkisi tohumlarını teslim aldılar.