AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi kurulacak bir şirket ile İzmir tarımının marka haline geleceğini savunurken mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu tarımsal kalkınmanın kooperatif eli ile olması gerektiğini savundu.

Nihat Zeybekçi’nin TARIM AŞ’si neler yapacak?

Büyükşehir Belediyesi'nin, tüm ilçelerde tarım, tarımsal üretim, hayvancılık, bitki, peyzaj başta olmak üzere üreticiden tüketiciye kadar bir üst şirket kuracağını dile getiren Zeybekci, "Bu şirket ekim aşamasından teslime çiftçimize her türlü kolaylığı sağlayacak, İzmir tarımının birleştiği bir alan haline gelecek. Ve İzmir'in ürünleri 'Uluslararası marka' olacak. Ana şirket gerekli gördüğü ürünlerde ortaklıklar da oluşturabilecek. Her tarım ürünü için özel marka çalışması yapılacak."

Kocaoğlu: Holding kendini düşünür!

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Nihat Zeybekci'nin Tarım A.Ş. modelini zaten uyguladıklarını dile getirdi. Kocaoğlu şunları söyledi: "Şirket ne yapar? Senin malını alır, satar. Biz şirket gelsin, komisyoncunun yerini alsın demiyoruz. 'Üretici kooperatiflerde örgütlensin, kooperatifin sahibi olsun' diyoruz. Girdileri toptan alsın, maliyeti düşsün. Çıkan ürünü de elbirliğiyle toptan satsın, karlılığını artırsın. 'Holding tipi' Tarım A.Ş. modelinde ise çiftçiden çok şirket karını gözeteceksin. Çünkü şirket bilançoya bakacak, çiftçinin kazancına değil!"