Ayçiçeği yağında arz uyarısı

Büyükhelvacıgil, “sektördeki son gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulundu. Ayçiçeği hasat sezonunun devam ettiği bugünlerde rekolte eksikliğiyle birlikte alım fiyatlarında normal karşılanamayacak dalgalanmalar yaşandığını belirten Büyükhelvacıgil, bu duruma çözüm bulunamazsa raf fiyatlarının etkilenmesinin kaçınılmaz hale gelebileceğini söyledi” ifadelerini kullandı.

Ayçiçeği ülkemiz için stratejik bir ürün

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, “Ülkemizde %85 oranında ayçiçeği tüketimi var. Dolaysıyla süreli ay çekirdeğine ihtiyacımız var. Düzgün bir planlamayla istediğimiz kadar ürün elde edemiyoruz. Dolayısıyla Rusya, Ukrayna, Bulgaristan vb. ülkelerden bu ürünü ithal etmek durumunda kalıyoruz. Bu ülkelerinde hasat zamanı bizimkiyle yanı zaman aralığında ayçiçeği bizde yeterli miktarda olmadığı için bu dönemde ithal etmek durumundayız.  Ay çekirdeği ve yağlık tohumlar ülkemiz için stratejik bir ürün olarak görülmeli ve stok arzı sürekli kontrol edilmeli. Hayvancılık sektörü içinde bu ürün önemli bir katma değer. Şu dönemde Ayçiçek ithal etmezsek daha sonraki süreçte ham yağ ithal etmek durumda kalırız.  Hem fiyatı daha pahalı olur hem de canımız yanar” şeklinde konuştu.  

Tahir Büyükhelvacıgil, “Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli geçen yıl ayçiçeği tohumu taban fiyatını ton başına 2 bin 500 lira olarak açıklayarak, sektörümüz açısından öngörülebilirlik sağlamıştı. Çiftçimiz de böylece para kazanarak işlerini devam ettirme fırsatı bulmuştu. Cüzi bir kısmı ürününü devletin açıkladığı fiyatın altında sattı ama bu piyasayı rahatsız edecek boyutta değildi. Gönül isterdi ki bu yıl da fiyat açıklansın ancak olmadı.

Ayçiçeği alım fiyatında dalgalanmalar yaşanıyor

Ayçiçeği hasadının tüm hızıyla devam ettiği bugünlerde Karadeniz Havzası'ndaki ülkelerde ve ülkemizde yaşanan rekolte eksikliğinin etkisiyle alım fiyatlarında normal kabul edilemeyecek dalgalanmalar yaşanıyor. Örneğin Çukurova'da 2 bin 950-3 bin 100 lira ile başlayan alımların, İç Anadolu ve Trakya'da 3 bin 600 lirayı geçtiğini görüyoruz. Ülkemizin üç ayrı bölgesinde bir ay gibi çok kısa zaman diliminde böylesine fiyat farklılığı gerek sanayicimizde gerekse çiftçilerimizde farklı mağduriyetlere sebep olur” dedi.