Yumurta Üreticileri Birliği (YUMBİR) Başkanı İbrahim Afyon Çiftçi TV Haber Bülteni Çiftçiden Haber’e katıldı. Telefonda Taner Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Başkan İbrahim Afyon, kısa süre içinde Irak’a iki ziyarette bulunduğun söyledi. İlkinde Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileriyle ikinci ziyareti ise Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve heyeti ile Irak’a giden Afyon, Irak Tarım Bakanı ile görüştüklerini söyledi.

İki ziyarette de Irak hükümeti tarafından yumurta ithalatına getirilen yasak ile ilgili gelişmeleri aktaran Afyon şunları söyledi.

“Irak’a 2006 yılından bu yana ürettiğimiz yumurtanın yüzde 85’ini gönderiyoruz. Son zamanlarda yumurta üretiminde rakibimiz olan ülkelerin Irak pazarına girmesiyle arz fazlası oluştu. Irak hükümeti hem yerli üretimi korumak hem de arz fazlasını dengelemek adına Türkiye’ye ihracat sınırlaması getirdi. Bu kararı haklı görmekle birlikte haber vermeden Ramazan ayının hemen başında almaları bizi düşündürüyor. “

Yumurtaya Irak kapıları neden açılmıyor?

“Irak, yerli yumurta üretimi iç pazar ihtiyacının sadece yüzde 15’ini karşılıyor. Bu durumda Türkiye’den yumurta almamaları mümkün değil. Irak Tarım Bakanı ve müsteşarı ile görüştük. Bu görüşmelerde, yerli üretimin ayakta kalmasını sağlayacak şekilde fiyatlar yükselene kadar dış pazardan yumurta almayacaklarını, fiyatlar istenilen seviyeye ulaştığında ise ilk olarak Türkiye’den yumurta alacaklarını ilettiler.

“Yaptığımız incelemelerde Irak genelinde bir karton yumurtanın 5 dolar olduğunu tespit ettik. Halkın ve tüccarın baskısıyla ihracat yasağını kaldıracaklar. Ancak ne zaman açacaklar belli değil.

Programın tamamını yukarıdaki video penceresinden izleyebilirsiniz.