Bitlis'in Tatvan ilçesinde yıllarca inşaatlarda çalıştıktan sonra kendi işini kurmak isteyen Emrah Dağdağan, Genç Çiftçi Projesi kapsamında 30 bin lira hibe desteği alarak tavuk çiftliği kurdu.

Van Gölü kıyısındaki Adabağ köyünde ataks cinsi 700 tavuk kapasiteli çiftlikte üretim yapmaya başlayan Dağdağan, sahil şeridindeki arsalarında 200 metrekare kapalı alanın yanı sıra tavukların gezerek beslenmesi için 5 dönüm araziyi tel örgüyle çevreledi.

Tanesi 70 – 75 kuruş

Ayda ortalama 20 bin organik yumurta elde eden Dağdağan, çiftliğin başka bir bölümünde de yüksek fiyatlara satılan Osmanlı Sultanı, İspenç ve Fizan ırkı süs tavuklarını yetiştirmeye başladı.  Dağdağan, ilerleyen zamanlarda tavuk sayısını artırmayı hedeflediğini belirtti.

Dağdağan, "Yazın yumurta verimi yüksek oluyor ancak kışın havalar soğuduğu için düşüş yaşanıyor. Toplu olarak yumurtanın tanesini 70-75 kuruşa satıyoruz. Çiftliğin yanına yonca ektik. Tavuklar bu alanda doğal besleniyor. Yem de veriyoruz ama daha çok doğal yöntemlerle besleniyor” diye konuştu.