İlk olay Eskişehir'de meydana geldi. 10 metrelik lüle taşı maden kuyusuna düşen buzağı, 6 saatlik çalışma sonucu bulunduğu yerden çıkartıldı.

Karatepe Mahallesi'nde yaşayan Durmuş Özgün, büyükbaş hayvanlarını meraya çıkarmak üzere çobana teslim etti. Akşam saatlerine kadar otlayan hayvanlar, lületaşı maden ocaklarının bulunduğu bölgeye geldi.

Toprak zemin kayınca

Bu sırada yumuşak toprak zeminin kayması sonucu bir buzağı, yaklaşık 10 metre derinliğindeki terk edilmiş lüle taşı maden kuyusuna düştü.

Buzağı sahibi Özgün'ün ihbarı üzerine olay yerine gelen AKUT, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri, yaklaşık 6 saat süren çalışma sonunda buzağı bulunduğu yerden kurtardı.

Dere yatağında kayalıklara sıkıştı

İkinci olay ise Zonguldak'ta yaşandı. Ereğli ilçesinde, düştüğü dere yatağındaki kayaların arasına sıkışan buzağı itfaiye ve jandarma ekiplerince kurtarıldı. İlçeye bağlı Aydınlar köyünde bir buzağı dere yatağındaki kayaların arasına sıkıştı. Durumu fark eden vatandaşlar, jandarma ve itfaiye ekiplerinden yardım istedi. Bölgeye gelen ekipler, halatla bağladıkları buzağıyı sıkıştığı yerden yaklaşık 30 dakika süren bir çalışmanın ardından çıkardı. Buzağı daha sonra sahibine teslim edildi.